Owady potrafią uprzykrzyć życie. Wiedzą o tym wypoczywający na łonie natury. Czasami wystarczy moment, by poczuć bolesne ukłucie i zauważyć obrzęk. Najczęściej atakują osy, pszczoły, komary lub meszki. Które obrzęki mogą być niebezpieczne?
Pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie. Co o nich wiemy?
W Polsce najczęściej mogą nas użądlić pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie. Najłatwiej rozpoznać pszczołę – jest mała i prążkowana, po ataku zostawia w skórze człowieka żądło, z kolei trzmiele pokrywa włosie. Szerszeń zaś przewyższa rozmiarami swoich kuzynów.
- Duże haczyki na żądle nie pozwalają pszczole wyciągnąć go z ciała człowieka – odlatując, rozrywa swój odwłok i ginie. Po użądleniu natychmiast wyjmij żądło, zdezynfekuj ranę i przykładaj okłady z kwaśnej wody - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
W praktyce żaden owad nie atakuje bez powodu. Może to zrobić, gdy czuje zagrożenie, odpędzamy go lub przebywamy w pobliżu gniazda. Na osy i szerszenie powinni uważać alergicy. Ta grupa żądli najczęściej, a jad może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Normalny objaw to zaczerwienienie, opuchlizna i ból. Osoby uczulone doznają znacznych zmian skórnych, mają powiększone węzły chłonne, mogą też doznawać duszności. Wtedy interwencja medyczna jest konieczna, najlepiej w krótkim odstępie czasu.
Ukąszenie komara. Zazwyczaj nie jest groźne dla człowieka
Komary nie są tak niebezpieczne jak osy czy pająki, ale ich ukąszenie powoduje dyskomfort. Swędzi nas skóra, pojawia się obrzęk, a z czasem nieestetyczny bąbelek. Zwykle wystarczy kilka dni, by zniknął, gdy jednak dojdzie do tego gorączka, warto udać się do lekarza.
Mrówki i meszki też mogą ugryźć
Mrówki kojarzą nam się z pracowitością, a okazuje się, że mogą też być agresywne. Ugryzienie owada powoduje krostki, które same znikają po paru dniach. Na alergików wpływ ma kwas mrówkowy, odpowiada za wiele odczynów alergicznych. Plagę stanowią w Polsce meszki. Na pierwszy rzut oka niewidoczne, ale ich ugryzienie może zaboleć, zwłaszcza małe dzieci. Pojawiają się strupki, a świąd bywa drażniący na dłuższą metę.
Pająki w Polsce. Jak wygląda ich ugryzienie?
Całe szczęście w Polsce nie mamy wysypu tarantul lub innych egzotycznych pająków. Nasze pajęczaki nie wzbudzają paniki i jeśli nie ma się uczulenia, nie powodują też spustoszenia na skórze. Ślad po ugryzieniu jest dość charakterystyczny, zazwyczaj są to położone niedaleko siebie kropki. Skóra czerwienieje, puchnie i swędzi, podobnie jak przy ataku innych organizmów.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?