Technologia w służbie rolnictwa - maszynę znajdziesz i pod ziemią

Monika Kaczyńska
Agromarket Jaryszki
Rolnicy z roku na rok mają coraz nowocześniejsze maszyny. Rośnie zainteresowanie nie tylko nimi samymi, ale i technologiami sprzyjającymi ich efektywnemu wykorzystaniu oraz ochronie przed kradzieżą.

- W branży rolnej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat nastąpił ogromny rozwój technologiczny. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dało rolnikom możliwość zakupu nowego sprzętu dzięki dopłatom, a producenci maszyn z roku na rok prześcigają się w ich udoskonaleniu - mówi Paweł Baranowski z firmy Agrohandel S.J - .Koncertują się przede wszystkim na wydajności oraz oszczędności w użytkowaniu. Systemy wspomagające pracę w nowoczesnych ciągnikach podnoszą komfort obsługi i jednocześnie pozwalają wykorzystać maksymalnie osiągi maszyny. Uprawa przy użyciu takiego sprzętu pozwala zaoszczędzić czas i wydatki związane z paliwem –  dodaje

Paliwo zaś to jeden z najpoważniejszych kosztów w gospodarstwach, zwłaszcza tych specjalizujących się w produkcji roślinnej. Optymalizacja pracy maszyn oznacza w tym przypadku nawet wielotysięczne oszczędności w skali roku.

Inwestycje w urządzenia i maszyny pociągają za sobą wzrost zainteresowania systemami mającymi na celu zabezpieczenie sprzętu przed kradzieżą i odzyskanie go, gdy do kradzieży już dojdzie.

-Co roku przed żniwami odnotowujemy wzrost zainteresowania rolników modułami umożliwiającymi odnalezienie skradzionej maszyny - mówi Dominika Włodarczyk z firmy Gannet Guard Systems zajmującej się namierzaniem i odnajdywaniem skradzionych obiektów. - Duże gospodarstwa nie mogą pozwolić sobie na opóźnienia w pracach, gdyż taka sytuacja generuje straty finansowe. Dlatego rolnicy, chcąc czuć się bezpiecznie, sięgają po urządzenia umożliwiające szybkie odnalezienie skradzionej maszyny – dodaje.

Złodzieje maszyn rolnych najczęściej nie spodziewają się, że mogą być one zabezpieczone. Z tego powodu proces poszukiwania skradzionego sprzętu jest ułatwiony.

-Nasza ekipa poszukiwawcza często zastaje przestępców przy skradzionej maszynie. Złodzieje nie wiedzą, że rolnicy coraz częściej zabezpieczają swoje mienie, a tym samym nie szukają naszego urządzenia wewnątrz maszyny, czując się bezkarnymi –  podkreśla Włodarczyk.

Rolnicy nie tylko zabezpieczają swoje maszyny systemem lokalizacji radiowej, ale także chętnie decydują się na montaż monitoringu GPS, aby kontrolować pracę osób zatrudnionych w dużych gospodarstwach. Dzięki temu pracodawca może na bieżąco obserwować parametry eksploatacyjne takie jak zużycie paliwa czy sprawdzać uczciwość pracowników związaną z godzinami pracyi zapobiegać ewentualnym kradzieżom.

- Rolnicy coraz częściej korzystają z rozwiązań z zakresu „precyzyjnego rolnictwa”. Bazują one na technologii GPS. Jego zadaniem jest wspomaganie zarządzania gospodarstwem. System zbiera informacje o zasobności gleby, co ułatwia dobór dawki nawozu w konkretnym miejscu na polu. Dzięki maszynom wyposażonym w GPS mamy możliwość bardzo dokładnego nawożenia ziemi. System ułatwia prace z opryskiwaczem, zapobiegając nierównemu rozłożeniu środka chemicznego w postaci zakładek i mijaków. Kombajny wyposażone w system mapowania pola oraz takie urządzenia, jak wilgotnościomierz i waga, pozwalają rolnikowi analizować wyniki zbiorów i jeszcze lepiej przygotować się do kolejnego sezonu. Szacunkowa oszczędność na nawozach i środkach ochrony roślin przy wykorzystaniu takiej technologii może sięgać kilkudziesięciu procentwyjaśnia Paweł Baranowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Technologia w służbie rolnictwa - maszynę znajdziesz i pod ziemią - Głos Wielkopolski