Tych drzew nie sadź obok jabłoni! Jabłoń nie polubi się z wiśnią. Sąsiedztwo ma istotne znaczenie. Te drzewa owocowe ze sobą konkurują

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Okazuje się, że to, w jakim sąsiedztwie rosną jabłoń, grusza lub czereśnia ma znaczenie. Które gatunki się lubią, a które ze sobą rywalizują?
Okazuje się, że to, w jakim sąsiedztwie rosną jabłoń, grusza lub czereśnia ma znaczenie. Które gatunki się lubią, a które ze sobą rywalizują? pixabay.com/Thragor
Każdy sadownik chciałby mieć obfite plony w postaci dorodnych, smacznych owoców. Okazuje się, że na to, jak rosną dane rośliny, bardzo często wpływ ma sąsiedztwo. W przypadku drzew owocowych istotne jest, które gatunki rozwijają się obok siebie. Niektóre pobudzają się do wzrostu, a część par działa na siebie konkurencyjnie. Zobacz, jak odpowiednio rozplanować sad.

Początkujący sadownicy powinni umiejętnie rozplanować przestrzeń sadu lub ogrodu. W przypadku drzew owocowych, warto zachowywać między nimi przestrzeń, pozwoli to korzeniom rozrastać się i pobierać odpowiednią ilość składników mineralnych z gleby. Na dalszym etapie wystarczy podlewać, nawozić i chronić przed szkodnikami rosnące drzewa.

Sąsiedztwo drzew owocowych. Co posadzić obok jabłoni, a czego nie lubi grusza?

To, jakie drzewa owocowe będą rosły obok siebie, ma wpływ na dalszy rozwój roślin, w efekcie końcowym za plon. Nie wszystkie lubią swoje towarzystwo, co więcej, mogą ze sobą konkurować, osłabiając owocowanie.

Klasycznym przykładem źle dobranego towarzystwa są jabłonie i wiśnie. Tych drzew nie powinno się sadzić obok siebie. O ile jabłoń obrodzi, o tyle plony wiśni będą bardzo słabe. Ogrodnicy zwracają uwagę, że także grusza i jarzębina nie wpływają na siebie dobrze. Gatunki są pożywką dla bakterii zarazy ogniowej, na wspólnym terenie mogą spotęgować występowanie choroby. W wielu sadach pojawia się orzech włoski. Warto pamiętać, by wszelkie sadzonki odsuwać od niego na kilka metrów, zawiera substancję, która hamuje rozwój roślin.

Dobre sąsiedztwo. Niektóre gatunki mają na siebie korzystny wpływ

Medal ma zawsze dwie strony, a więc, o ile istnieją gatunki konkurencyjne, to są też takie, które działają na siebie pozytywnie. W większości te same gatunki czują się dobrze wśród „swoich”, niezależnie od odmiany. Co ciekawe, wielu sadowników łączy ze sobą jabłoń i śliwę. Mimo różnic wizualnych mają podobne wymagania co do uprawy. Podobnie najlepszymi przyjaciółmi mogą stać się czereśnie i morwy. Te drugie ratują pierwsze przed… ptakami. Ptactwo, które zajmie się owocami morwy, nie będzie tak chętne do wyjadania czereśni.

Nie tylko drzewa sąsiadują ze sobą. Na jakie rośliny trzeba uważać?

Warto także zadbać nie tylko o sąsiedztwo drzew, ale także innych roślin. Grusza lubi towarzystwo truskawek, mięty lub ogórków, ale źle reaguje na maliny lub jałowiec. Z kolei czereśnia zaprzyjaźni się z konwalią i nasturcją, ale nie zapała sympatią do porzeczek. Działkowcy radzą, aby w przypadku jabłoni sadzić pod nią fiołki lub szczypiorek, ale uważać na ziemniaki i róże.

Pod koroną dobrze ukorzenionych drzew owocowych powinny rosnąć pokrzywa, słodki łubin, niska nasturcja, facelia, czosnek, które stanowią ochronę przed szkodnikami i chorobami, a jako nawóz zielony dostarczają drzewom owocowym niezbędnych składników, czytamy na stronie ROD „Czapla” w Żninie.

Co sadzić obok siebie w sadzie? Zobacz, jakie drzewa ze sobą konkurują, a jakie wpływają na siebie dobrze

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera