Ten grzyb zmienia owady w... zombie. Brzmi strasznie? To nie tylko fabuła serialu „The Last of Us”. Możesz go spotkać w polskich lasach

Katarzyna Zawada
Proces wygląda przerażająco, grzyb początkowo infekuje ofiarę, następnie zaczyna się rozrastać z różnych części jego ciała.
Proces wygląda przerażająco, grzyb początkowo infekuje ofiarę, następnie zaczyna się rozrastać z różnych części jego ciała. GettyImages/quangpraha/zdjęcie ilustracyjne
Natura bywa fascynująca, zwłaszcza lasy kryją w sobie skarby w postaci mało znanych roślin, grzybów lub owadów. W czasie grzybobrania na drodze mogą pojawić się nie tylko kurki, podgrzybki, maślaki, ale też mniej znane gatunki. Wśród nich są maczużniki. Co ciekawe, nie wyrastają z ziemi lub drzew, ale z owadów, które zaatakują. Brzmi jak z bijącego rekordy popularności serialu „The Last of Us”? To jednak nie fikcja, poznajcie twory, które wyglądają jak zombie.

Spis treści

Gdzie znaleźć maczużnika? To nie jest takie proste

Grzyb, który zamienia owady w zombie? I to w dodatku w polskich lasach? Brzmi abstrakcyjnie, ale to prawda. Temat maczużników powrócił przy okazji premiery serialu „The Last of Us”. W apokaliptycznym świecie za sprawą grzybów stworzenia zmieniają swoją postać. W polskiej rzeczywistości o gatunek filmowego kordycepsa trudno, ale można trafić na jego kuzyna. Warto jednak zaznaczyć, że znalezienie maczużnika jest niezwykle trudne. Najczęściej udaje się to pracownikom lasów, którzy zwracają uwagę na każdy zakamarek zarośli.

To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie, ciężko przewidzieć – pisali jakiś czas temu leśnicy na Twitterze.

Grzyb w polskich lasach spokrewniony z kordycepsem z „The Last of Us”. Jak atakuje?

Maczużnik najczęściej atakuje mrówki, zdarza się, że wybiera też inne owady, np. osy. Proces wygląda przerażająco, bowiem grzyb początkowo infekuje ofiarę, następnie zaczyna się rozrastać z różnych części jego ciała. W przypadku mrówek wypuszcza szypułki z ich głów, a po ich pęknięciu rozsiewa zarodniki, na które natrafiają kolejne osobniki. Dwa lata temu na taki widok natknięto się w Nadleśnictwie Baligród na Podkarpaciu.

Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w zombie? W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna Ophiocordyceps ditmarii. Pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy), by uwolnić zarodniki – można przeczytać w jednym z postów Lasów Państwowych.

Istnieje wiele maczużników. Niektóre kosztują krocie

Sytuacja brzmi jak opis kadru z najgorszego horroru. Najpierw grzyb prowadzi do samounicestwienia ofiary, a następnie sprawuje kontrolę nad jej ciałem. Na świecie jest kilkadziesiąt gatunków maczużników. Co ciekawe, są one warte fortunę. Najwięcej płaci się za maczużnika chińskiego, stawki dobijają do 100 tys. zł za kilogram. Okaz uważany jest za dobro azjatyckiej medycyny naturalnej, wpływa na odporność, opóźnia starzenie, przypisuje mu się działanie przeciwnowotworowe. Chińczycy zwą go także naturalną viagrą.

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro