Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022 oficjalnie przedłużony. Do kiedy trzeba wysłać do ARiMR?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Resort rolnictwa wydłużył termin naboru o płatności bezpośrednie 2022.
Resort rolnictwa wydłużył termin naboru o płatności bezpośrednie 2022.
Udostępnij:
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zbliżał się wielkimi krokami, jednak dzięki przyjętemu projektowi ministerstwa ARiMR będzie mogła dać więcej czasu rolnikom. Do kiedy zatem można ubiegać się o pieniądze? Rolnicy mają dodatkowy impuls, by pospieszyć się z wypełnianiem formularzy. Mianowicie od ich przesłania do ARiMR uzależnione jest wnioskowanie o dopłaty do nawozów. Tymczasem ministerstwo rolnictwa chce przedłużyć termin składania wniosków o płatności bezpośrednie 2022. Jak co roku, większość rolników zostawia wypełnienie formularza o płatności bezpośrednie na ostatnie tygodnie lub dni naboru. Z różnych względów - czasem obawiając się konieczności przesiewania pól, jeśli niekorzystne warunki atmosferyczne zaszkodzą uprawie.

Pytanie, jak wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie pojawia się tym częściej, im bliżej końca naboru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A podstawowy termin jest blisko, bo mija 16 maja.

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się 26 kwietnia projekt rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich 2022 lub przejściowego wsparcia krajowego oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2022 r. 10 maja Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o wydłużeniu terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i inne płatności w ramach PROW.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022. Do kiedy można przesyłać formularze i wprowadzać zmiany?

Jak tłumaczy resort rolnictwa, decyzja jest wynikiem trudnych warunków ekonomicznych, wywołanych dużym wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej.

Rozporządzenie, zakłada zmiany terminów:

  • wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego składa się w terminie do 31 maja, dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego);
  • zgłoszenia zmian do wniosków składa się w terminie do 15 czerwca.

Zatem rolnicy będą mieli termin ws. dopłat bezpośrednich wydłużony o 2 tygodnie, a same zgłoszenia zmian będą możliwe do połowy czerwca.

Resort rolnictwa uzasadnia, że zmiana terminu składania wniosków o dopłaty w 2022 roku jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez organizacje rolnicze i społeczne:

(...) wskazujące, że tegoroczna kampania składania wniosków odbywa się w bardzo trudnych dla rolników warunkach ekonomicznych, wywołanych wysokim wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej (wielu rolników nie podjęło jeszcze decyzji o planowanych zasiewach w swoich gospodarstwach, oczekując stabilizacji cen na podstawowe środki do produkcji rolnej) oraz niekorzystnych warunkach pogodowych do uprawy i siewu roślin (panująca w kraju susza)".

Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni po terminie

Wnioski będzie można składać również do 25 dni kalendarzowych po terminie, czyli do 27 czerwca 2022 r. (ponieważ 25-26 czerwca przypadają w sobotę i niedzielę). Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca 2022 r., płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.

Przypominamy, że jednocześnie rolnicy mogą wnioskować o dopłaty do nawozów, najpierw jednak muszą przesłać do ARiMR wniosek o dopłaty bezpośrednie.

Dopłaty bezpośrednie 2022. Zmiana w deklaracjach ugoru

W kampanii 2022 Komisja Europejska zmieniła zasady deklaracji ugoru, wprowadzając odstępstwo od warunków dotyczących płatności z tytułu zazieleniania.

W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie i celem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE przewidziano odstępstwa w odniesieniu do spełnienia określonych warunków dotyczących płatności z tytułu zazielenienia za rok składania wniosków 2022.

Decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w zazielenieniu w ramach dywersyfikacji upraw oraz za obszary proekologiczne EFA (EFA1), nawet jeśli na takich gruntach prowadzona jest produkcja rolna (wypas zwierząt, uprawa w celu zbioru). Wprowadzenie odstępstwa od obowiązującej do tej pory zasady na ugorach – zakazu produkcji, ma na celu umożliwienie rolnikom wykorzystania w jak największym stopniu dostępnej powierzchni do produkcji żywności i pasz dla zwierząt.

Oferty maszyn rolniczych

Materiały promocyjne partnera

Na ugorach objętych odstępstwem (deklaracja Ugór z uprawą) w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.

Wniosek o dopłaty bezpośrednie 2022. Zbliża się podstawowy termin

Do 9 maja wnioski złożyła ok. połowa rolników. ARiMR otrzymała 642 152 wnioski o dopłaty bezpośrednie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie