Spis treści
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypominała rolnikom, że przed 15 marca nie było możliwości składania w aplikacji eWniosekPlus wniosku na rok 2023. Aby wysłany wniosek był ważny, powinien być wysłany nie wcześniej niż 15 marca.
Wnioski wypełnione na formularzu dla kampanii 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 nie będą traktowane jako skutecznie złożone na kampanię 2023. W związku z powyższym rolnicy, którzy w kampanii 2023 nie wyślą wniosku na formularzu 2023, nie otrzymają płatności na rok 2023 – wyjaśnia ARiMR.
Terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2023
– Za dwa tygodnie startuje nabór wniosków w nowej WPR. Nie bójcie się skorzystać z ekoschematów! Pomogą wam w tym doradcy rolni – przekonywał 1 marca Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa podczas spotkania z rolnikami w Limanowej.
W 2023 roku, tak, jak w latach poprzednich przyjmowanie wniosków rozpoczyna się w połowie marca. Od 2021 wnioski o przyznanie płatności można składać tylko przez internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus, bez opcji oświadczeń o braku zmian, tak będzie i tym razem.
Podstawowy termin przewiduje 2 miesiące naboru 15 marca – 15 maja 2023 r. W ostatnich latach termin był wydłużany i prawdopodobnie będzie i tym razem.
Pozostaje sporo czasu dla rolników, którzy nie są w stanie dotrzymać daty 15 maja. Producenci rolni mogą przesłać eWniosek wraz z załącznikami także w ciągu 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków. Zatem ostateczny termin upływa 9 czerwca 2023 r. W takiej sytuacji trzeba mieć na względzie, że od 16 maja za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności.
Korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r.
Jakie dopłaty bezpośrednie można dostać w 2023 roku?
Płatności bezpośrednie będą kontynuowane z pewnymi zmianami w zakresie warunków kwalifikowalności. Wśród instrumentów wsparcia bezpośredniego znajdą się:
- Płatność podstawowa. Podstawowe wsparcie dochodów do celów zrównoważoności. Płatność zastąpi dotychczasową Jednolitą Płatność Obszarową (JPO).
- Płatność redystrybucyjna, czyli uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów do celów zrównoważoności. Płatność będzie przyznawana od 1 do 30 ha w gospodarstwach posiadających maksymalnie 300 ha.
- Płatność dla młodych rolników.
- Płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją (płatności związane).
Do tego będzie możliwe wsparcie dochodów związane z produkcją w tych samych 13 sektorach, co do tej pory:
- młode bydło;
- krowy;
- owce;
- kozy;
- rośliny strączkowe na nasiona (bobik, groch siewny, w tym peluszka, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, soja zwyczajna pod warunkiem, że dokonano zbioru ziarna; rośliny pastewne);
- rośliny pastewne: esparceta siewna, koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, lędźwian, lucerna siewna, lucerna mieszańcowa, lucerna chmielowa, nostrzyk biały, seradela uprawna, wyka kosmata, wyka siewna, uprawianych również w formie mieszanek i mieszanek z roślinami strączkowymi na ziarno, z tym że uprawa zgłoszona do wsparcia nie może zostać przeznaczona na zielony nawóz. Płatnością może być objęte nie więcej niż 75 ha upraw roślin pastewnych w gospodarstwie;
- chmiel;
- buraki cukrowe;
- ziemniaki skrobiowe;
- pomidory;
- truskawki;
- len;
- konopie włókniste.
W formularzu wniosku pojawią się jeszcze, jako absolutna nowość – ekoschematy – nowe płatności w ramach płatności bezpośrednich.
Na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się jeszcze przejściowe wsparcie krajowe: Uzupełniająca Płatność Podstawowa (UPP) przyznawana na takich samych zasadach jak w 2022 r. oraz płatność niezwiązana do tytoniu.
W tym samym czasie 15 marca – 15 maja można wnioskować o płatności z PROW:
- Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa,
- Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne,
- Rolnictwo ekologiczne,
- Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW),
- Zarządzanie zasobami wodnymi.
Dlaczego rolnikom przyznawane są płatności bezpośrednie?
Jak zapisano w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, celem jest wspieranie godziwych dochodów gospodarstw i odporności sektora rolnictwa w całej Unii. To z kolei ma przyczyniać się do zwiększenia długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego oraz różnorodności w rolnictwie, a także zapewnienia zrównoważoności ekonomicznej produkcji rolnej w Unii.
Płatności mają otrzymywać rolnicy aktywni zawodowo. Aby wnioskować o dopłaty i potem je otrzymać, trzeba spełnić minimalne wymagania.
O szczegółowych warunkach przyznania płatności w 2023 roku mówi projekt rozporządzenia, który trafił 28 lutego 2023 do opiniowania. Przeczytaj projekt rozporządzania w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót