Termin stosowania nawozów 2022 będzie wydłużony? Zobacz, co na to ministerstwo rolnictwa

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W ramach przeglądu i aktualizacji programu azotanowego będą przeprowadzane konsultacje społeczne. Tu głos rolników może mieć kluczowe znaczenie przy ustalaniu ewentualnych zmian w terminach stosowania nawozów.
W ramach przeglądu i aktualizacji programu azotanowego będą przeprowadzane konsultacje społeczne. Tu głos rolników może mieć kluczowe znaczenie przy ustalaniu ewentualnych zmian w terminach stosowania nawozów. pixabay.com/Elsemargriet/zdjęcie ilustracyjne
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, podobnie jak w ubiegłym roku, wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydłużenie terminu stosowania nawozów azotowych oraz naturalnych. Docelowo, po zniesieniu terminów administracyjnych to rolnik miałby podjąć decyzję odnośnie nawożenia w oparciu o terminy agrotechniczne. Co na to resort?

Na wiosnę 2022 termin nie uległ zmianie. Rolnicy nawożą od 1 marca

Wielu rolników apelowało w tym roku o wcześniejszą możliwość stosowania nawozów azotowych. Ze względu na stabilne prognozy pogody i brak wskazań ministerstwo rolnictwa odrzuciło ten postulat i azot mógł wyjechać w pole przepisowo, czyli od 1 marca. Izby rolnicze zwróciły też uwagę na problem terminów końcowych w tzw. programie azotanowym. Ich zdaniem, to, do kiedy można nawozić powinno być zależne od terminów agrotechnicznych, a nie administracyjnych.

Jesienne stosowanie nawozów

Problem stosowania nawozów w okresie jesiennym co roku jest szeroko komentowany w środowisku rolniczym. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że dokłada starań, aby pogodzić wymagania środowiskowe z możliwością prowadzenia produkcji zwierzęcej i roślinnej. W odpowiedzi na wniosek KRiR wyjaśnia, że tzw. program azotanowy uwzględnia elastyczność w terminach jesiennego stosowania nawozów.

- Należy podkreślić, że nawożenie nawozami naturalnymi jest bardzo cenne zarówno ze względu na obecne ceny nawozów mineralnych, jak i na gleby występujące w Polsce, szczególnie te o małej ilości próchnicy. Dlatego stosowanie nawozów naturalnych, w tym obornika ma duże znaczenie w kontekście nawożenia, dbania o żyzność gleby, jak i wykorzystywania posiadanych zasobów. Nawożenie w nieodpowiednim terminie i nieodpowiedniej dawce jest nie tylko zagrożeniem dla środowiska, ale także zwiększa koszty które musi ponosić rolnik – tłumaczy resort.

Wszystkie kraje Unii Europejskiej zobowiązane są do wprowadzenia konkretnych terminów stosowania nawozów, co wiąże się z zakazem ich używania w ustalonym okresie.

Stała obserwacja prognoz pogody

Władze na bieżąco analizują prognozy pogody w oparciu o długoterminowe i regionalne modele przygotowywane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynika z nich, że w lutym 2022 roku wartości temperatur były w normie rocznej i wieloletniej.

Termin stosowania nawozów w 2022 roku będzie wydłużony?

Jak zapewniają przedstawiciele resortu, klimat zmienia się i potrzeba ponownego rozważenia uelastycznienia stosowania nawozów. W większości krajów Unii Europejskiej obowiązujący zakaz nawożenia kończy się w lutym, a zaczyna w październiku/listopadzie.

- MRiRW wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, zwróciło się z prośbą do ministra właściwego ds. gospodarki wodnej (obecnie Ministerstwo Infrastruktury), które koordynuje w Polsce sprawy ochrony wód oraz prace legislacyjne ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. z późn. zm.) oraz programu azotanowego, o podjęcie, w pracach prowadzonych nad przeglądem/aktualizacją programu azotanowego, które mają zakończyć się w 2022 r., działań zmierzających do uelastycznienia wiosennych terminów stosowania nawozów – czytamy w odpowiedzi.

W ramach przeglądu i aktualizacji programu azotanowego będą przeprowadzane konsultacje społeczne. Tu głos rolników może mieć kluczowe znaczenie przy ustalaniu ewentualnych zmian w terminach stosowania nawozów, w tym także w okresie jesiennym.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera