Spis treści
Upał we wrześniu zostaje na dłużej
Zagrożenie pożarowe w lasach wciąż jest ekstremalnie wysokie, do tego susza hydrologiczna. Suszę rolniczą w kolejnym raporcie potwierdza Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Na poprawę sytuacji w najbliższych dniach się nie zanosi.
IMGW notuje niski stan wody na Wiśle. Już tylko 3 cm brakuje to wyrównania rekordu, który wynosi 26 cm (28.08.2015)
Obecnie stan wody na stacji Warszawa-Bulwary to 29 cm, podano w czwartek po godz. 10. "Według prognoz z modelu hydrodynamicznego taka wartość może zostać osiągnięta w weekend. Prognozowane są dalsze spadki!".
Wysokie temperatury, jak wspomnieliśmy, zostaną z nami dłużej:
"Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed upałem, które zostały przedłużone do 09.09.2024 r.", komunikuje 5 września IMGW.
Upalna środa w całym kraju najwyższą temperaturę przyniosła na stacji synoptycznej Słubice 33,2°C, najniższą w Helu 24°C. IMGW zapowiada, że kolejne dni będą także bardzo ciepłe.
Dziś temperatura maksymalna od 22°C na Półwyspie Helskim, około 28°C miejscami na wschodzie, do 31°C na południowym zachodzie kraju. Jutro temperatura maksymalna wyniesie od 21°C na Półwyspie Helskim, około 26°C na północy i wschodzie, do 31°C na Śląsku Opolskim. Ciepły będzie również weekend, do 30,31 °C.
Średnia anomalia temperatury: 4 września było cieplej o ponad 7 st.
W nocy obserwowaliśmy duże zróżnicowanie termiczne, na stacji Świnoujście było 21°C, a w Kozienicach jedynie 10,3°C.
Naszą uwagę powinna zwrócić średnia anomalia temperatury. Jak odnotowuje IMGW, dla początku września jest dodatnia w całym kraju i wynosi aż +5,3°C. Ale to jeszcze nie wszystko - średnia anomalia temperatury za dzień 4 września wyniosła jeszcze więcej: +7,6°C.
Średnia temperatura dla całej Polski za pierwsze 3 dni września była wyższa aż o 4,6 °C od średniej wieloletniej we wrześniu z ostatnich 30 lat. (średnia dla całego września w latach 1991-2020 wynosi 13,8°C)
Kiedy zaczyna się jesień?
Meteorologiczną jesień mamy od 1 września (potrwa do 30 listopada), natomiast ta termiczna postanowiła zaczekać. Zacznie się, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie 5-15°C. Astronomiczna jesień zaczyna się 22 lub 23 września (równonoc jesienna), a kalendarzowa 23 września.
Mamy jeszcze fenologiczne pory roku. Określają ją fazy rozwojowe roślin czy zachowania zwierząt. Wczesna jesień występuje, gdy obserwujemy kwitnienie takich roślin, jak wrzos zwyczajny albo dojrzewanie kasztanowca zwyczajnego, borówki brusznicy. O jesieni fenologicznej mówimy, kiedy następuje zmiana barwy i opadanie liści.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?