Tłusty czwartek! Jakie słodycze produkowano we Wrocławiu i Dolnym Śląsku w czasach PRL. Znacie te łakocie? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Hanna Wieczorek-Ferens
Hanna Wieczorek-Ferens
Czekolady, paluszki, ciastka, ciastka i cukierki. Zobacz jakie słodycze produkowano na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu >>>
Czekolady, paluszki, ciastka, ciastka i cukierki. Zobacz jakie słodycze produkowano na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu >>>archiwum Polska Press
Michałki, czekoladowe maczki, czekolada Anusia i Joanna, paluszki i lizaki z kwiatkami i wyroby czekoladopodobne. To wszystko produkowały Dolnośląskie Zakłady Wyrobów Cukierniczych. Najsłynniejsza była Śnieżka w Świebodzicach. Znacie pozostałe?

Śnieżka w Świebodzicach powstała w 1946 roku, a produkcję rozpoczęła rok później. Po licznych zmianach (w 1967 roku) połączono Śnieżkę z Fabryką Pieczywa Cukierniczego „Sobótka” we Wrocławiu. W efekcie powstały Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego Śnieżka z siedzibą w Świebodzicach.

Śnieżka słynęła przede wszystkim z Michałków (w nieco innej wersji nazywanych Michałkami z Hanki). Stoczyła zresztą o nie batalię sądową w latach 90. ubiegłego wieku. Jednak w czasach PRL-u w Świebodzicach produkowano także czekoladę Anusia i Joanna, a w czasach, kiedy słodycze były na kartki również wyroby czekoladopodobne. Śnieżka działa do dzisiaj.

Z powierzchni ziemi zniknęły natomiast inne dolnośląskie przedsiębiorstwa produkujące słodycze. Po Sobótce został tylko adres: Wrocław, ulica Nowowiejska 48. Nikt już dzisiaj nie pamięta, że to właśnie tam dziennie z taśmy produkcyjnej schodziły trzy tony słonych paluszków (bez konserwantów i polepszaczy) oraz cztery tony precelków bezcukrowych (z dumą podkreślano, że jeszcze w latach 70. XX wieku był to jedyny zakład w kraju produkujące precelki bez cukru). A żadna szanująca się firma w regionie nie śmiała zorganizować konferencji, spotkania roboczego czy innej nasiadówki bez paluszków z Sobótki.

Miś był sztandarowym zakładem Oborników Śląskich. Starzy mieszkańcy z łezką w oku wspominają słodkie zapachy, które od 1956 roku towarzyszyły produkcji listków waflowych, płatków dietetycznych (tzw. macy) oraz lizaków.

Początki były skromne, w niewielkiej fabryczce pracowało 30 osób. Zakład się rozrastał, wchłonął dwie podobne fabryczki w Jelczu-Laskowicach i Sobótce i powiększał swoją ofertę. Po dwudziestu latach mogliśmy kupić lizaki, wafle, draże, galaretki, pastylki, herbatniki i ptasie mleczko z Misia.

Niewiele informacji można znaleźć o Spółdzielni Pracy Wyrobów Spożywczych Legniczanka z Legnicy. Spółdzielnia powstała w roku 1956, a na początku nowego wieku została postawiona w stan likwidacji. W tym czasie przedmiotem jej działalności była nie tylko produkcja wyrobów czekoladowych, ale też sprzedaż energii cieplnej i wynajem pomieszczeń.

Zapraszamy w sentymentalną podróż. Kliknij w przycisk poniżej i zobacz jak 50 lat temu produkowano Michałki, paluszki i lizaki z kwiatkiem... Staraliśmy się zachować oryginalne podpisy pod archiwalnymi zdjęciami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera