To darmowy nawóz po majówce. Nie wyrzucaj popiołu z ogniska byle gdzie. Znajdzie zastosowanie w ogrodzie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Taki nawóz organiczny kryje w sobie przede wszystkim sporo wapnia, ale też dawkę fosforu i potasu. Różnie zależnie od gatunku spalonego drzewa. Swierk jest bogatym źródłem potasu, zaś sosna i dąb dostarczają roślinom wapń.
Taki nawóz organiczny kryje w sobie przede wszystkim sporo wapnia, ale też dawkę fosforu i potasu. Różnie zależnie od gatunku spalonego drzewa. Swierk jest bogatym źródłem potasu, zaś sosna i dąb dostarczają roślinom wapń. pixabay.com
Popiół po spalonym drewnie to prawdziwy skarb dla ogrodnika i działkowca. Z jednej strony może być pomocny w ochronie roślin przed ślimakami, z drugiej to cenny nawóz. Podpowiadamy, jak go stosować i do jakich roślin będzie odpowiedni, a przy których nie powinniśmy go używać.

Spis treści

Spotkanie przy ognisku ma swój wyjątkowy klimat. Kiedy płomień zgaśnie, żar wystygnie, pozostaje cenny nawóz – popiół, przez wielu niedoceniany, choć jego właściwości znane są od lat. Ważne, by pochodził jedynie z drewna.

Po ognisku masz darmowy nawóz. Wartość popiołu

Popiół powstały po ognisku lub ten z kominka to nawóz organiczny, który w glebie łatwo dostarcza roślinom składników mineralnych. Jak podaje w jednym ze swoich poradników Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, będzie to zawartość:

  • wapnia (średnio 35 proc.)
  • potasu (ok. 10 proc.)
  • fosforu (ok. 4 proc.)
  • magnezu (ok. 3 proc.)

Świętokrzyski ODR wskazuje, że najbardziej wartościowy pod względem nawozowym jest popiół ze spalania drzew liściastych, np. dębu, brzozy. Zawartość składników mineralnych w popiele zależy od gatunku drzew.

Do jakich roślin stosować popiół?

Stosując popiół, można pominąć wapnowanie, ponieważ ma odczyn pH od 10 do 12, zatem działanie odkwaszające glebę. Dlatego popiół w ogrodach jest wykorzystany:

  • do zwalczania mchu na trawnikach,
  • dodawany do kompostów.
  • w nawożeniu roślin potasolubnych: kapusty, kalafiorów, ogórków, pomidorów, derenia
  • Może być stosowany w uprawie krzewów i drzew owocowych,
  • wykorzystany w uprawie roślin na zielony nawóz i poplonów.

Nie może być stosowany w uprawie roślin kwasolubnych, np. borówki amerykańskiej czy ozdobnych, jak wrzosy. Popiół jako nawóz można stosować w zasadzie cały rok, najlepsza będzie do tego wiosna. Zalecana przez ekspertów dawka wynosi około 1 kg na 100 metrów kwadratowych. Zastosowany w nadmiernej ilości może prowadzić do zasolenie podłoża.

Popiół rozsypać wokół czy przekopać z ziemią?

Dobrze wpływa na poprawę jakości gleby i produkcję próchnicy. Można stosować go jako ściółkę, ale lepsze rezultaty uzyskuje się przez przekopanie z glebą (na głębokość 10-15 cm). Popiół rozsypany wokół roślin będzie zaporą dla ślimaków, które potrafią zniszczyć kwiaty ozdobne i owoce.

Najwyższym pH charakteryzuje się drewno topoli, buków i dębów. Co ciekawe, świeża kora czy trociny delikatnie zakwaszają podłoże, ale już popiół z iglaków podwyższa pH gleby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera