To nie barszcz Sosnowskiego, choć można go z nim pomylić. Barszcz zwyczajny kwitnie w sierpniu. Czy kontakt z rośliną też grozi poparzeniem?

Katarzyna Zawada
Czym różni się barszcz zwyczajny od barszczu Sosnowskiego?
Czym różni się barszcz zwyczajny od barszczu Sosnowskiego? pixabay.com/WikimediaImages
Lato przynosi nie tylko promienie słońca, ale też szereg roślin i insektów, na które trzeba uważać. Na zewnątrz czyhają kleszcze, strzyżaki, rosną też inwazyjne chwasty, jak np. barszcz Sosnowskiego. Co ciekawe, odmianę powodującą poparzenia można pomylić z innym gatunkiem, który już nie jest aż tak niebezpieczny dla człowieka. Czym jest barszcz zwyczajny i kiedy rośnie?

Spis treści

Co roku barszcz Sosnowskiego stanowi zagrożenie

Barszcz Sosnowskiego kwitnie w czerwcu i lipcu, to wtedy nawet niewielki kontakt może nieść poważne konsekwencje. W Polsce co roku zgłasza się kilka tysięcy stanowisk, a same poparzenia goją się długo i bywają bolesne.

To potężna roślina, która osiąga nawet do 4 metrów wysokości, a średnica jej łodygi dochodzi do ok. 10 cm. Warto zwrócić szczególną uwagę na włoski znajdujące się na łodygach i liściach. To one produkują toksyczną substancję. Barszcz Sosnowskiego ma białe kwiatostany i wielkie liście. Przypomina wyrośnięty koper włoski i dlatego jest mylony z tą rośliną, pisze Agata Wodzień-Nowak, Strefa Agro.

Co ciekawe, czasem nie trzeba nawet dotknąć barszczu Sosnowskiego, aby doznać poparzenia. Wszystko przez to, że niebezpieczne substancje wydzielane przez barszcz Sosnowskiego (furanokumaryny) unoszą się w powietrzu dookoła rośliny, informuje RegioDom.

Barszcz zwyczajny a barszcz Sosnowskiego. Poznaj różnice

Barszcz zwyczajny kwitnie w sierpniu, a jego budowa przypomina odmianę Sosnowskiego. Jest gatunkiem rodzimym, wykorzystywanym w lecznictwie i kuchni. Kontakt z rośliną nie powoduje zagrożenia tak, jak w przypadku inwazyjnego rodzaju. Samo przebywanie w gąszczu takiego barszczu nie niesie poważnych konsekwencji, dopiero uszkodzenie może poparzyć, jednak porównuje się to do dotknięcia pokrzywy.

Odróżnienie obu roślin nie jest łatwe, warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów. Barszcz zwyczajny pojawia się później, w sierpniu, gdy aktywność barszczu Sosnowskiego jest niska. Roślina jest dość niska, ma zbite pędy kwiatowe i krótkie łodygi. Odmiana Sosnowskiego osiąga z kolei spore rozmiary, ma rozłożyste baldachy, a liście są intensywnie zielone, z wyraźną blaszką.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro