To nie tylko "ładny chwast". Ta roślina zdziała cuda! Wrotycz pospolity sprawdzi się w walce ze szkodnikami

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Wrotycz jest sprzymierzeńcem w odstraszaniu meszek, komarów czy kleszczy. Ziele wydziela charakterystyczny zapach, który jest wyjątkowo nieprzyjemny dla mrówek, much, komarów, mszyc, moli, kleszczy, podpowiada Nadleśnictwo Turek, Lasy Państwowe.
Wrotycz jest sprzymierzeńcem w odstraszaniu meszek, komarów czy kleszczy. Ziele wydziela charakterystyczny zapach, który jest wyjątkowo nieprzyjemny dla mrówek, much, komarów, mszyc, moli, kleszczy, podpowiada Nadleśnictwo Turek, Lasy Państwowe. pixabay.com
Domowe sposoby na mrówki, mszyce, komary, kleszcze oraz ćmy może połączyć jedna roślina - wrotycz pospolity. Szerokie zastosowanie wrotyczu znajdziemy właśnie w ogrodzie, choć i w gospodarstwie domowym daje kilka możliwości. Dzięki tej roślinie ograniczymy także występowanie chorób roślin. Ekologiczna gnojówka, wyciąg lub napar pomoże w naturalny sposób zwalczyć szkodniki w ogrodzie. Obojętnie, co wpiszesz, kontynuując frazę "sposób na...", odpowiedzią może być prosty i popularny w przyrodzie wrotycz.

Wiosna i lato w ogrodzie to czas intensywnej pracy, jeśli chcemy, by warzywa, kwiaty i inne rośliny ozdobne rosły zdrowo, prezentowały się okazale. Tymczasem napotkamy na działce wrogów. Ślimaki czy mrówki mogą być pożyteczne, ale ich liczne występowanie prowadzi do licznych zniszczeń na rabatach.

Wrotycz pospolity ma liczne zastosowania w ogrodzie

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował już kilka sezonów temu poradnik, w którym prezentuje zastosowanie wrotyczu. Wrotycz pospolity jest byliną z rodziny astrowatych. Łatwo go spotkać, ponieważ rośnie na:

  • poboczach dróg,
  • ugorach,
  • brzegach lasów,
  • w zaroślach,
  • w rowach.

Rośnie w jednym miejscu przez lata oraz wytrzymuje niskie temperatury i przymrozki. Charakteryzuje się intensywnym zapachem, przypominającym kamforę.

Jak wspominamy na początku, bardzo szerokie zastosowanie wrotyczu znajdziemy w ogrodzie i gospodarstwie domowym. Za jego pomocą możemy zwalczać szkodniki takie jak:

  • stonka ziemniaczana,
  • muchy,
  • mszyce,
  • mrówki,
  • komary,
  • kleszcze,
  • gąsienice szkodliwych motyli i mole.

MODR podpowiada: Preparaty z wrotyczu można zastosować wczesną wiosną, opryskując drzewa i krzewy w celu zniszczenia zimujących form szkodników takich jak przędziorki i jaja mszyc. Stosując preparaty z wrotyczu, można również ograniczyć występowanie chorób roślin, takich jak mączniaki prawdziwe oraz rdza.

Wczesną wiosną z suszonych roślin można zrobić preparaty do spryskiwania drzew i krzewów. W ten sposób zniszczymy zimowe formy szkodników. Latem przygotowujemy preparaty roślinne ze świeżych roślin.

Gnojówki, wyciągi, napary wywary z wrotyczu do zastosowania w ogrodzie

Gnojówka z wrotyczu: 1 kg świeżych, pociętych liści wrotyczu zalewamy 10 l wody i odstawiamy na około 2-3 tygodnie do fermentacji, mieszamy raz dziennie. Po zakończeniu fermentacji preparat jest klarowny i przestaje się pienić.

Chroń rośliny przed szkodnikami

W rozcieńczeniu 1:15 opryskujemy rośliny przeciwko mszycom. Bez rozcieńczenia podlewamy ścieżki mrówek i mrowiska oraz doglebowo zwalczamy pędraki nicienie, drutowce, polewając na świeżo przekopane grządki.

Wyciąg z wrotyczu: 300 g świeżego ziela wrotyczu lub 30 g suszu z początku kwitnienia zalewamy 10 l wody, co pewien czas mieszamy roztwór. Po 24 godzinach po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:2 spryskujemy rośliny przeciwko:

  • śmietce cebulance,
  • mszycom,
  • gąsienicom bielinka,
  • owocówkom,
  • bawełnicy korówce.

Wyciągiem zwalczamy również choroby roślin: rdze i mączniaki. Wyciąg z wrotyczu należy stosować z umiarem, ponieważ niszczy też organizmy glebowe.

Wyciąg z wrotyczu należy zużyć w dniu jego przygotowania lub dniu następnym. Niezużytą ilość można ewentualnie pozostawić do przefermentowania na gnojówkę.

Ziele wrotyczu zbieramy w okresie kwitnienia tj. od początku lipca do połowy września. Następnie suszymy je w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze
Ziele wrotyczu zbieramy w okresie kwitnienia tj. od początku lipca do połowy września. Następnie suszymy je w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze do 35°C. Susz przechowujemy w szczelnych naczyniach, niedostępnych dla dzieci. pixabay.com

Napar z wrotyczu: 300 g świeżego ziela lub 30 g suszu zalewamy 10 l wrzącej wody. Po wystudzeniu i rozcieńczeniu w proporcji 1:2 zwalczamy połyśnicę marchwiankę, wciornastki, przeciwko mszycom napar należy wzbogacić skrzypem.

Wywar z wrotyczu: 500 g rozdrobnionego ziela lub 75 g suszu zalewamy 10 l wody i moczymy przez 24 godziny. Następnie gotujemy przez 20 minut. Po wystygnięciu przecedzamy. Przed zastosowaniem należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:5.

  • Wywar stosujemy zapobiegawczo i przy wystąpieniu mączlika szklarniowego, mączniaka prawdziwego, pchełek, w rozsadzie warzyw kapustnych, kwieciaków i mrówek.
  • W uprawie truskawek wywar z wrotyczu pomaga zwalczać roztocza i opuchlaki.
  • Wywar możemy przechowywać przez okres 3 miesięcy w sytuacji gdy gorący wywar poddamy pasteryzacji w słoiku.

Małopolski ODR radzi, by ze względu na nieprzyjemny zapach po zastosowaniu preparatów z wrotyczu, plony zbierać po 2-3 dniach – wtedy zapach znika całkowicie.

Piękna zieleń w Twoim ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Źródło: Małopolski ODR, CDR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro