Ciało 85-letniej kobiety, mieszkanki powiatu żywieckiego, znaleźli strażacy po ugaszeniu pożaru traw w Międzybrodziu Bialskim.

Jak poinformował Marek Tetłak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej dzisiaj około godz. 11.00 w Międzybrodziu Bialskim strażacy podczas gaszenia pożaru natrafili na ciało 85 -kobiety.

- Na miejscu prokurator i policyjny technik prowadzili czynności. Prokurator zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok - dodała Mirosława Piątek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Policja wyjaśnia okoliczności tragedii.

Nie wyklucza się , że kobieta porządkując ogródek sama podpaliła trawę, po czym zasłabła i zmarła.

- Co roku apelujemy o niewypalanie suchych traw. Jak pokazuje to powyższy przykład jest to bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia - podkreślił Marek Tetłak.

W tym roku w powiecie żywieckim strażacy zanotowali już prawie sto takich zdarzeń. Spłonęło już prawie 15 hektarów nieużytków.

- Za każdym podpaleniem stoi konkretny człowiek, niejednokrotnie wiemy kto to jest. Nie bójmy się, bądźmy odpowiedzialni, zgłaszajmy to przybyłym na miejsce strażakom lub patrolowi policji. W ten sposób możemy uratować komuś życie - podkreślił Marek Tetłak.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.

W świetle naszego prawa (Art.131 Ustawy o ochronie przyrody), kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, podlega karze aresztu albo grzywny - w szczególnych przypadkach podlega karze pozbawienia wolności do 10 lat.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pszczyńskie domy z gliny: Program Dobrze zaprojektowane

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego