Trudna sytuacja w rolnictwie. Rosną ceny nawozów, niektórych wciąż brak. Wydłużenie okresu spłaty kredytów dla rolników ustabilizuje rynek?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Takie rozwiązanie mogłoby ustabilizować rynek i umożliwić rolnikom wykonanie niezbędnych wiosennych prac polowych, co przełoży się na bezpieczeństwo żywnościowe Polski na najbliższy rok.
Takie rozwiązanie mogłoby ustabilizować rynek i umożliwić rolnikom wykonanie niezbędnych wiosennych prac polowych, co przełoży się na bezpieczeństwo żywnościowe Polski na najbliższy rok. pixabay.com/rupixen/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Środowiska rolnicze kolejny raz zwróciły uwagę na trudną sytuację na rynku rolnym. Rosnące ceny nawozów, produkcji, a także braki niektórych nawozów u dystrybutorów powodują, że wielu producentów martwi się o swoje gospodarstwa. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z prośbą o ustabilizowanie sytuacji poprzez wprowadzenie rozwiązań finansowych, które pozwolą w odpowiedni sposób wykonać wiosenne prace polowe w zakresie siewu, nawożenia i pielęgnacji upraw.

Ostatnie tygodnie budzą wśród rolników niepokój. Wiele gospodarstw podkreśla, że oprócz problemów z dostępem do paliwa, dochodzą wysokie ceny nawozów. W obliczu kosztów pod znakiem zapytania stoi opłacalność produkcji.

Wydłużenie okresu spłaty kredytów. Propozycja izb rolniczych

Izby rolnicze wystosowały propozycję, aby na wniosek rolnika istniała możliwość zawieszenia spłaty rat kapitałowych w bankach na wszelkiego rodzaju kredyty.

- Proponujemy przesunięcie ich na następne lata, czyli przedłużenie czasu spłaty kredytów o rok. Rolnik powinien mieć możliwość spłacać w tym czasie wyłącznie odsetki – podkreśla KRIR.

Proponowane rozwiązanie pozwoliłoby rolnikom spokojnie wykonać prace polowe

Wydłużenie okresu spłaty kredytów mogłoby zapewnić rolnikom względną stabilizację w trudnym okresie. Samorząd rolniczy uważa, że Komisja Nadzoru Finansowego powinna zapewnić, że nie będzie traktować tych kredytów jako zagrożone i nie będzie karać banków zamrażających spłaty.

Takie rozwiązanie mogłoby ustabilizować rynek i umożliwić rolnikom wykonanie niezbędnych wiosennych prac polowych, co przełoży się na bezpieczeństwo żywnościowe Polski na najbliższy rok.

Źródło: KRIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie