Trudna sytuacja w rolnictwie. Rosną ceny nawozów, niektórych wciąż brak. Wydłużenie okresu spłaty kredytów dla rolników ustabilizuje rynek?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Takie rozwiązanie mogłoby ustabilizować rynek i umożliwić rolnikom wykonanie niezbędnych wiosennych prac polowych, co przełoży się na bezpieczeństwo żywnościowe Polski na najbliższy rok.
Takie rozwiązanie mogłoby ustabilizować rynek i umożliwić rolnikom wykonanie niezbędnych wiosennych prac polowych, co przełoży się na bezpieczeństwo żywnościowe Polski na najbliższy rok. pixabay.com/rupixen/zdjęcie ilustracyjne
Środowiska rolnicze kolejny raz zwróciły uwagę na trudną sytuację na rynku rolnym. Rosnące ceny nawozów, produkcji, a także braki niektórych nawozów u dystrybutorów powodują, że wielu producentów martwi się o swoje gospodarstwa. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z prośbą o ustabilizowanie sytuacji poprzez wprowadzenie rozwiązań finansowych, które pozwolą w odpowiedni sposób wykonać wiosenne prace polowe w zakresie siewu, nawożenia i pielęgnacji upraw.

Ostatnie tygodnie budzą wśród rolników niepokój. Wiele gospodarstw podkreśla, że oprócz problemów z dostępem do paliwa, dochodzą wysokie ceny nawozów. W obliczu kosztów pod znakiem zapytania stoi opłacalność produkcji.

Wydłużenie okresu spłaty kredytów. Propozycja izb rolniczych

Izby rolnicze wystosowały propozycję, aby na wniosek rolnika istniała możliwość zawieszenia spłaty rat kapitałowych w bankach na wszelkiego rodzaju kredyty.

- Proponujemy przesunięcie ich na następne lata, czyli przedłużenie czasu spłaty kredytów o rok. Rolnik powinien mieć możliwość spłacać w tym czasie wyłącznie odsetki – podkreśla KRIR.

Proponowane rozwiązanie pozwoliłoby rolnikom spokojnie wykonać prace polowe

Wydłużenie okresu spłaty kredytów mogłoby zapewnić rolnikom względną stabilizację w trudnym okresie. Samorząd rolniczy uważa, że Komisja Nadzoru Finansowego powinna zapewnić, że nie będzie traktować tych kredytów jako zagrożone i nie będzie karać banków zamrażających spłaty.

Takie rozwiązanie mogłoby ustabilizować rynek i umożliwić rolnikom wykonanie niezbędnych wiosennych prac polowych, co przełoży się na bezpieczeństwo żywnościowe Polski na najbliższy rok.

Źródło: KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera