Trują pszczoły, bo robią opryski w dzień. Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin? 7 zasad, które trzeba znać

Katarzyna Zawada
Wiosna to czas, kiedy rolnicy opryskują pola i uprawy, nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może poważnie zaszkodzić pszczołom.
Wiosna to czas, kiedy rolnicy opryskują pola i uprawy, nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może poważnie zaszkodzić pszczołom. pixabay.com/ykaiavu
Wiosna to czas, gdy rolnicy rozpoczęli okres chemicznej ochrony roślin. Opryski mają zwalczać szkodniki i choroby upraw ozimych, jednak przy okazji mogą szkodzić owadom zapylającym. Trwa kwitnienie rzepaku i innych roślin, które przyciągają m.in. pszczoły. Pryskanie w dzień, przy nieznajomości produktu i metod, prowadzi do zatrucia pożytecznych stworzeń. O czym pamiętać przy przeprowadzaniu zabiegów? Jak zadbać o pola, nie niszcząc przy tym reszty przyrody?

Spis treści

Bez pszczół rolnictwo nie istnieje

Niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin na kwitnących polach i drzewach w ciągu dnia może doprowadzić do zatrucia i upadku rodzin pszczelich. Warto pamiętać, że pszczoły znacznie zwiększają plony, a co za tym idzie, pozytywnie wpływają na biznes. Brak zapylaczy to często brak żywności i pracy. Ponadto wytrucie owadów może grozić utratą dopłat bezpośrednich.

Konsekwencją są straty ekonomiczne pszczelarzy, dla których pasieka jest często jedynym źródłem dochodów – alarmuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Kiedy należy przeprowadzać zabiegi na rzepaku i innych uprawach?

Rolnik NIEprofesjonalny na swoim kanale na TikToku zwrócił uwagę, że zdarzają się osoby, które pryskają kwitnący rzepak w dzień, ale są to przypadki marginalne i piętnowane przez społeczność rolniczą.

Choć nie na ogromną skalę, ale problem opryskiwania w ciągu dnia wciąż ma miejsce, a w przypadku tragedii, jaką jest upadek rodzin pszczelich, wykrycie sprawcy jest trudne i długotrwałe. Jeśli już istnieje potrzeba stosowania trujących oprysków na rzepak, sady czy inne uprawy, trzeba to robić o konkretnych porach.

Apelujemy z całą mocą do Rolników o bezpieczne i profesjonalne wykonywanie oprysków. Bezpieczne opryski to zabiegi wykonane po godzinach lotu pszczół i innych owadów zapylających, czyli po godzinie 19.00 wieczorem i do 4.00 rano – przekazuje w mediach społecznościowych Miasto i Gmina Skoki.

Jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin? Oto 7 złotych zasad

PIORiN od lat szerzy wiedzę w zakresie bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Często przeprowadzenie zabiegów jest konieczne dla ochrony upraw, ale można robić to z troską o zapylacze. Według zaleceń należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Rolnik powinien:

  1. Stosować wyłącznie środki ochrony roślin z legalnych źródeł, czyli dopuszczonych do obrotu i stosowania na podstawie zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy, wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  2. Dobierać środki ochrony roślin nietoksyczne dla owadów pożytecznych.
  3. Stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie.
  4. Wykonywać zabiegi wieczorem, po zakończonych lotach owadów zapylających.
  5. Przestrzegać okresów prewencji.
  6. Nie wykonywać zabiegów podczas wiatru wiejącego z prędkością powyżej 4 m/s.
  7. Zachowywać minimalne odległości od pasiek (20 m).

Źródło: PIORiN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro