Truskawki już drożeją, a czekaliśmy na tanie do przetworów. Kilogram kosztuje teraz nawet 2 razy więcej niż rok temu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Na straganach truskawki i czereśnie pod koniec czerwca zrównują się cenowo.
Na straganach truskawki i czereśnie pod koniec czerwca zrównują się cenowo. Aneta Zurek / Polska Press
W jakiej cenie są dziś truskawki? Pytam na jednym ze straganów przedostatniego dnia czerwca 2022 r. w centrum Bydgoszczy. - Po 12 złotych - pada odpowiedź. Kiedy dopytuję, czy to szczyt sezonu i jeszcze będą tańsze, słyszę, że już drożeją. - Poniżej 10 złotych w tym roku wcale nie mieliśmy - dodaje sprzedawczyni. Coraz wyższe ceny truskawek potwierdzają notowania z targowisk i hurtowni na Mazowszu czy Lubelszczyźnie. Kto czekał na tańsze owoce, może być zawiedziony. Ile aktualnie kosztują truskawki?

Lokalne owoce zazwyczaj na targowiskach na początku sezonu są wyraźnie oznakowane dopiskiem np. "krajowe truskawki". Teraz już takich etykiet na ogół nie ma.

Szczyt sezonu na polskie truskawki za nami, tanich nie było i w 2022 roku już nie będzie

Dostępność świeżych owoców rośnie, a stawka za kilogram stopniowo spada. Mowa na przykład o czereśniach czy malinach, bo w przypadku truskawek cena już wzrasta, słyszymy na jednym ze straganów. Szczyt sezonu za nami, nie doczekał się ten, kto liczył na tanie owoce do przetworów.

Potwierdza to także stawka w hurtowni. Cena polskich truskawek jeszcze na początku czerwca 2022 była podobna od tej sprzed roku, teraz jest znacznie wyższa. Nieczęste były w 2022 roku przypadki cen za kilogram truskawek poniżej 10 złotych. Na targowiskach w mniejszych miejscowościach tańsze truskawki, np. za 7 zł trafiały się sporadycznie i rozchodziły błyskawicznie.

Tyle kosztują truskawki na przełomie czerwca i lipca 2022

Truskawki są teraz ponad 2 razy droższe niż rok temu. W hurcie w Broniszach ostatniego dnia czerwca kosztują przeciętnie 11 zł, podczas gdy rok temu 5.

 • Elizówka, czyli Lubelski Rynek Hurtowy notował 28 czerwca truskawki w cenie 8-11 zł, średnio 8,50 zł, +3,5 zł wobec poprzedniego notowania sprzed tygodnia.
 • Rynek hurtowy Bronisze 30 czerwca zanotował 9-13 zł, średnio 11 zł, jeszcze w poniedziałek 8-10 zł, 20 czerwca ceny w hurcie zaczynały się od 5 zł, kończyły na 9. 30 czerwca 2021 r. cena w hurcie wynosiła 4-8 zł.
 • Łódzkie, targowisko w Radomsku, truskawki 30 czerwca kosztują 10 zł.
 • Kujawsko-Pomorskie, targowisko w Inowrocławiu oraz Chełmży - 9 zł/kg 30 czerwca.

Analizując sytuację na rynku owoców i warzyw w Polsce, eksperci z Credit Agricole zwracają uwagę w Kwartalniku Agrobiznesu, że istotnym czynnikiem wpływającym na ceny owoców i warzyw są i będą m.in. rosnące koszty produkcji związane z utrzymującym się wzrostem cen nawozów, środków ochrony roślin, nośników energii oraz kosztów pracy.

"W kontekście kosztów pracy na szczególną uwagę zasługuje tutaj obserwowany w ostatnich latach niedobór pracowników sezonowych w okresie zbiorów, który w tym sezonie może zostać dodatkowo pogłębiony przez powrót części Ukraińców do swojego kraju ze względu na wojnę", wskazują analitycy.

Sytuacja cenowa na rynku truskawek późną wiosną

6 czerwca 2022 Rynek Hurtowy Bronisze notował cenę truskawek krajowych w przedziale 5-10 zł/kg, to nieco więcej niż rok temu (7.06.2021: 3,50-10 zł/kg). Pod koniec pierwszego tygodnia czerwca na targowiskach truskawki można było kupić za 7,90-12 zł.

Cena truskawek spod osłon w skupie między 16 a 24 maja 2022 wynosiła średnio 8,18 zł, rok temu 20 zł, wynika z danych zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej resortu rolnictwa. Na rynkach hurtowych w Polsce krajowe truskawki 24 maja kosztowały od 11 do 28 zł za kg, zaś te importowane od 10 do 15 zł.

Cena truskawek spadała na początku czerwca, bo zaczynał się główny sezon

1 czerwca 2022 jest już zdecydowanie taniej. Na straganach kilogram krajowych truskawek kosztuje 11-13 zł. Polskie truskawki w Broniszach na rynku hurtowym są sprzedawane za 7-10 zł/kg, rok temu było to 8-15 zł, importowane dziś kosztują 5-7 zł/kg, przed rokiem 7-12 zł.

- Tak, truskawki to już mamy tylko krajowe - potwierdza pytana przez nas w pierwszych dniach czerwca sprzedawczyni na jednym z bydgoskich straganów. Na targowiskach spotkamy już truskawki w cenie poniżej 10 zł.

Tyle kosztują krajowe truskawki na początku czerwca 2022

 • w hurcie (Bronisze) 7-10 zł/kg
 • na targowiskach 9-15 zł/kg
 • w jednym z marketów 13 zł/kg

Pestycydy w truskawkach? Nie u nas

"Ubiegłoroczne wyniki badań pozostałości środków ochrony roślin w truskawkach napawają optymizmem", przekazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i nasiennictwa. "Żadna z przebadanych 59 próbek truskawek pobranych na terenie całego kraju nie zawierała przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości substancji czynnych".

Polskie truskawki okazały się bezpieczne. W 2022 roku PIORiN również będzie kontrolować owoce, a konkretnie prawidłowość stosowania środków ochrony roślin w truskawkach.

Troska o zdrowie konsumentów wymaga, by płody rolne były bezwzględnie wolne od przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, a stosowane środki ochrony roślin były dedykowane do upraw wymienionych w etykiecie środka. Spełnienie powyższych wymagań jest przy tym warunkiem utrzymania wysokiej pozycji polskiej żywności na wspólnym rynku Unii Europejskiej oraz skutecznej ekspansji na rynki państw trzecich.

Stan upraw truskawek w Polsce u progu lata 2022. Susza może zmniejszyć plony

GUS opublikował Wiosenną ocenę stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2022 roku: "Mimo braku okrywy śnieżnej, która pełni rolę ochrony termicznej dla zimujących roślin, plantacje truskawek na przeważającym obszarze kraju nie ucierpiały podczas zimy 2021/22".

Rzeczoznawcy Głównego Urzędu Statystycznego zastrzegają, że ze względu na przymrozki i silne wiatry występujące na początku okresu wegetacyjnego, w części regionów kraju dochodziło jednak do uszkodzeń liści truskawek. Skala zniszczeń nie była
jednak znacząca.

Głównym problemem obserwowanym na plantacjach truskawek w większości regionów kraju jest deficyt wody. Był on szczególnie dotkliwy w okresie kwitnienia roślin i zawiązywania owoców. Brak opadów może prowadzić do zmniejszenia potencjału plonotwórczego roślin.

"Początek sezonu zawsze charakteryzuje się wyższymi cenami. Na tańsze krajowe truskawki trzeba chwilę poczekać, niemniej, jak na tę porę konsumenci nie powinni narzekać – jest taniej niż rok i dwa lata wcześniej", wskazywali w maju analitycy banku PKO.

Rynek Hurtowy Bronisze notował następujące ceny krajowych truskawek:

 • 5 maja 2022 18-25 zł/kg
 • 11 maja 14-20 zł/kg
 • 12 maja 15-17 zł/kg
 • 16 maja 10-18 zł/kg.

Dodajmy, że 11 maja truskawki importowane w hurcie były sprzedawane za 11-13 zł/kg. Na kujawsko-pomorskich targowiskach truskawki można kupić w cenie 18-20 zł/kg.

Sprowadzane truskawki w maju tańsze od polskich

Truskawki z importu były znacznie tańsze niż krajowe na początku maja, te sprowadzane kosztowały 5 maja 11-13 zł/kg w Broniszach (5 maja). Płaciliśmy za nie mniej niż dokładnie rok temu o tej porze, wówczas 14-16,50 zł/kg. Na Lubelskim Rynku Hurtowym Elizówka pod koniec kwietnia (29.04.2022) notowane ceny importowanych truskawek 8,50-12 zł/kg. Targowisko hurtowe Mewat w Bydgoszczy truskawki miało 5 maja w sprzedaży za 12-13 zł/kg, rabarbar 3-3,50 zł/kg.

Plantacje truskawek (bez ogródków przydomowych) zajmują w Polsce 35,6 tys. ha, wynika za danych ARiMR za 2021 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera