Dopłaty do jęczmienia, pszenżyta, kukurydzy i innych zbóż 2023 rozpoczęły się, podaje ARiMR. Ilu rolników dostało pieniądze?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pomoc jest związana ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy i ma być wypłacana w celu zrekompensowania  strat.
Pomoc jest związana ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy i ma być wypłacana w celu zrekompensowania strat. pixabay, Agata Wodzień
Dopłata m.in. do rzepaku, pszenżyta i jęczmienia ma rekompensować straty spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy. Ministerstwo rolnictwa wydłużyło w trakcie naboru czas sprzedaży i możliwość uzyskania rekompensat dla producentów szeregu zbóż oraz roślin oleistych, w tym tak popularnego w Polsce rzepaku. Ile wniosków trafiło do ARiMR i jak przebiag wypłata pieniędzy na konta rolników?

Spis treści

Kiedy wypłata pomocy do kukurydzy, żyta, pszenżyta?

Kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik – do tych sprzedanych zbóż i roślin oleistych można było dostać pomoc finansową.

Jeśli chodzi o dofinansowanie dla rolników, którzy w zakończonym 31 lipca 2023 r. ubiegali się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie do sprzedanego ziarna kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, realizacja wypłat rozpocznie się jeszcze we wrześniu – podała nam kilka tygodni temu ARiMR.

27 września 2023 rozpoczęły się wypłaty dla tych, którzy sprzedali ziarno do 15 lipca. Do tej pory na konta ponad 60 tys. rolników wpłynęło 626 mln zł.

W zakończonym 31 lipca naborze ARiMR otrzymała 131,6 tys. wniosków. Najwięcej z województw lubelskiego i mazowieckiego.

Dopłaty do rzepaku, jęczmienia, owsa i innych zbóż – daty i zasady

Pierwszego dnia uruchomionego 1 czerwca naboru złożono ponad 1 tys. wniosków. Maksymalna powierzchnia, do której można uzyskać wsparcie, wynosi 300 ha. Zmienił się termin sprzedaży, którym miał być 30 czerwca, potem rząd przyjął plan wydłużenia okresu sprzedaży do 15 lipca. Rolnicy mogli składać wnioski do 31 lipca.

Jeszcze podczas spotkania w Szczecinie z protestującymi rolnikami minister Robert Telus zapowiedział zmianę z ogłoszonej pomocy.

– Pomoc dla producentów pozostałych zbóż, rzepaku i rzepiku: otrzymają ją producenci kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, nasion rzepaku lub rzepiku, którzy dokonali lub dokonają sprzedaży kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku bądź rzepiku w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 15 czerwca 2023 r., a nie tylko od 15 kwietnia 2023 r.

Zatem sprzedaż poszczególnych gatunków roślin musiała nastąpić:

  • między 1 grudnia 2022 r. a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku;
  • między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku kukurydzy.

Wnioski w ARiMR można było składać od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. [/b] Co ważne - tylko online poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.

Kto od czerwca może wnioskować o dopłaty do zbóż i rzepaku?

Warunkiem uzyskania dopłaty jest sprzedaż kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku, podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Nabywcą może być także podmiot skupujący zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą.

Warunkiem jest potwierdzenie sprzedaży fakturami VAT, ich duplikatami lub fakturami VAT RR.

ARiMR wyjaśnia, że o przyznanie pomocy mogą się ubiegać rolnicy lub ich małżonkowie, którzy:

  • ponieśli straty gospodarcze spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy;
  • w roku 2022 złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku;
  • posiadają nadany numer identyfikacyjny;
  • wyrazili zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.

Program pomocy obejmuje także spółdzielnie produkcji rolnej albo spółdzielnie rolników. Kto nie dostanie wsparcia? Dofinansowanie nie przysługuje rolnikowi, który jest jednocześnie podmiotem skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, rzepaku lub rzepiku, które zostały zakupione przez ten podmiot.

Stawki pomocy do rzepaku, jęczmienia i innych zbóż

Stawki pomocy są zróżnicowane ze względu na gatunki roślin oraz województwo. Wynoszą:

W województwie lubelskim lub podkarpackim:

  • 1750 zł/ha upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku,
  • 1125 zł/ha upraw jęczmienia lub pszenżyta,
  • 875 zł/ha upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych.

W województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim:

  • 1610 zł/ha upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku,
  • 1035 zł/ha upraw jęczmienia lub pszenżyta,
  • 805 zł/ha upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych.

W pozostałych województwach:

  • 1400 zł/ha upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku,
  • 900 zł/ha upraw jęczmienia lub pszenżyta,
  • 700 zł/ha upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych.

Przelicznik pomocy do żyta, jęczmienia, rzepaku

W przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, nasion rzepaku lub rzepiku sprzedanych w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. wsparcie nie może przekroczyć:

  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej oraz
  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i przelicznika:

- 4,5 – dla jęczmienia lub pszenżyta,
- 3,5 – dla żyta, owsa, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku.

W przypadku kukurydzy sprzedanej pomiędzy 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. wysokość pomocy nie może przekroczyć:

  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano pomoc krajową oraz
  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT dołączonych do wniosku i przelicznika 7.
od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera