Trwa nabór wniosków o zwrot podatku akcyzowego 2022. Do kiedy można składać wnioski o dopłaty do paliwa?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od 1 stycznia 2022 roku zwiększeniu ulegają limity zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie rolnym.
Od 1 stycznia 2022 roku zwiększeniu ulegają limity zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie rolnym. pixabay.com
Udostępnij:
Dwa razy w roku jest okazja, by rolnik mógł uzyskać dopłatę do paliwa, czyli zwrot podatku akcyzowego. Rozpoczął się pierwszy nabór wniosków w 2022 roku. Tym razem producenci rolni mogą skorzystać z podwyższonego limitu do hektara. Przypominamy: z jakich miesięcy mogą pochodzić faktury potwierdzające zakup paliwa, kiedy składać wnioski i kiedy spodziewać się wypłaty.

Limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie rolnym uległ zmianie, nie zmieniła się stawka zwrotu: 1 zł na 1 litr oleju. Część pieniędzy wydanych na paliwo może odzyskać każdy rolnik.

Dopłata do paliwa za faktury VAT, które potwierdzą zakup

Terminy składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego:

  • od 1 do 28 lutego 2022 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2022 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. wynosi:

110,00 zł * ilość ha użytków rolnych
40,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła

Przypomnijmy, że wspomniane limity zostały wraz z początkiem 2022 roku podniesione. Z przypadku użytków ze 100 do 110 zł, zaś w odniesieniu do zwierząt z 30 o 40 zł. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem finansowym ustawy wynosi w 2022 r. – 160 600 tys. zł. W kolejnych latach ma być identyczny. Jeśli budżet zostanie przekroczony, wówczas stawki będą skorygowane i odpowiednio zmniejszone.

Producent rolny może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła jednorazowo w danym roku, w pierwszym lub drugim terminie, przypomina Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Pieniądze wypłacane będą w terminach:

  • 1 - 30 kwietnia 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
  • 3 - 31 października 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie

gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Źródło: MRiRW, ŚODR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie