Trwa szacowanie strat po przymrozkach, najwięcej szkód na Lubelszczyźnie i w Świętokrzyskiem. Ile pieniędzy trafi do rolników?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Kiedy pomoc trafi do rolników? Obecnie wciąż szacuje się szkody.
Kiedy pomoc trafi do rolników? Obecnie wciąż szacuje się szkody. Dariusz Bloch/Polska Press
Jak poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski, gospodarstwa w województwach lubelskim i świętokrzyskim zostały najbardziej poszkodowane przez wiosenne przymrozki i gradobicia. Obecnie trwa szacowanie strat.

Spis treści

Wiosna pokrzyżowały rolnikom plany

W trakcie spotkania z rolnikami w Lublinie, szef resortu wspomniał o formach pomocy dla upraw zniszczonych przez kwietniowe przymrozki i majowe gradobicia.

Znaczna część woj. lubelskiego została dotknięta przymrozkami i gradobiciem. Podobnie jest na ziemi świętokrzyskiej, głównie w powiecie sandomierskim. Te główne straty i szkody, jakie dotknęły rolników, są na terenie województw lubelskiego i świętokrzyskiego, powiedział Siekierski na konferencji prasowej.

Gospodarze mogą liczyć na dopłaty. Polska otrzymała z Unii Europejskiej 37 mln euro na pomoc dla poszkodowanych, jednocześnie zyskała zgodę na uzupełnienie tego unijnego wsparcia do 200 proc. z budżetu krajowego, tj. o dodatkowe 74 mln euro. Łącznie do rolników trafi ok. 470 mln zł.

Szacowanie strat wciąż trwa

Komisje cały czas szacują straty, protokoły mają do końca sierpnia trafić do centrali. Na ich podstawie będzie można oszacować wielkość szkód i określić poziom wsparcia. Według zapowiedzi rolnicy będą mogli również spotkać się z przedstawicielami instytutów naukowych, m.in. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa, a także Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nie zaspokoimy wszystkich oczekiwań rolników, ta pomoc zawsze jest poniżej poziomu szkód, ale chcemy, żeby były przejrzyste zasady, żeby ta pomoc trafiała do tych rolników, którzy najbardziej odczuli skutki tych przymrozków i gradobicia, dodał minister.

Szczególnie poszkodowani są właściciele gospodarstw, sadów i plantacji w woj. lubelskim, ucierpiało ok. 11 tys. miejsc.

W trakcie konferencji minister poinformował o dodatkowych obostrzeniach wprowadzonych przez Unię Europejską w zakresie importu produktów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie wprowadza m.in. automatyczny mechanizm ochronny, który powoduje przywrócenie ceł na import określonych produktów, po przekroczeniu kontyngentów. Dotyczy to: mięsa drobiowego, jaj, cukru, owsa i niektórych produktów przetwórstwa zbóż, miodu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro