Trwa zbiór winniczków, można na tym zarobić. Tyle płacą w skupie za 1 kg. Do kiedy można pozyskiwać ślimaki? Trzeba mieć pozwolenie

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Odłów obejmuje tylko te osobniki, których muszla ma średnicę nie mniejszą niż 30-31 mm.
Odłów obejmuje tylko te osobniki, których muszla ma średnicę nie mniejszą niż 30-31 mm. pixabay.com/Hans
Kto z nas choć raz nie trafił na drodze na ślimaka winniczka? Choć to gatunek częściowo chroniony, można go zbierać sezonowo. Co więcej, można też na tym zarobić. Mięczaki najczęściej są eksportowane do krajów Europy Zachodniej. Gdzie i kiedy odbywa się zbiór ślimaków winniczków? Na jakich zasadach? Pozwolenia oraz limity określa Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Spis treści

Zbiory grzybów, pędów chmielu, mchu, kasztanów, jagód, a nawet ślimaków. Natura daje człowiekowi mnóstwo dobroci, które można wynieść z lasu lub polany. Na pozyskiwanie niektórych z nich trzeba mieć jednak pozwolenie. W przypadku winniczków odpowiednią zgodę wydaje RDOŚ.

W tym terminie można zbierać winniczki

W tym roku, na podstawie wydanych już wcześniej pozwoleń, zbiór i skup ślimaków winniczków trwa od 20 kwietnia do 31 maja. Osoby fizyczne oraz podmioty, które chcą je pozyskać do celów przetwórstwa spożywczego, mają więc niewiele czasu.

Każdy region co roku ustala limity zbioru, ma to związek z częściową ochroną ślimaków. Odłów obejmuje tylko te osobniki, których muszla ma średnicę nie mniejszą niż 30-31 mm.

Zachowanie minimalnego wymiaru muszli ślimaka winniczka jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm od wymiaru dozwolonego) powoduje, że znaczna część osobników nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji, informuje RDOŚ w Bydgoszczy.

W regionach limity zbioru winniczków. Ile ton ślimaka można pozyskać?

Mięczaki Helix pomatia można zbierać, ale nie wszędzie. Niektóre województwa, np. mazowieckie, zabraniają zbiorów ślimaków. Z kolei Warmia i Mazury wprowadziła ograniczenia, w tym roku limit to 100 ton, a przez kolejne dwa lata zbiór w regionie będzie wstrzymany.

- W ostatnich latach obserwujemy spadek pozyskanego tonażu tego mięczaka. W latach 2018-2022 pozyskano od 77 ton do 111,5 ton winniczków, podczas gdy w latach 2012-2013 zbiory wynosiły około 240 ton, a nawet 410 ton w 2011 r. – przekazała rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz.

W Kujawsko-Pomorskiem limit na 2023 rok na cały obszar to 140 ton, z kolei na Opolszczyźnie wynosi on 135 ton. Najłatwiej znaleźć ślimaki tam, gdzie jest wilgotno – w rowach, ogrodach, lasach i parkach. Zwierząt nie można zbierać w parkach narodowych oraz rezerwatach.

Ile płacą w skupie za ślimaki winniczki?

W sezonie zbiorczym funkcjonują punkty, w których można zdać zebrane winniczki. Za kilogram płaci się średnio 3-4 zł. Zarobek może być konkretny, jeśli mięczaków będzie naprawdę sporo, przy standardowych ilościach możemy raczej mówić o wiosennym dorobku.

Oto oferty skupów w kilku regionach:

  • Dolnośląskie. Codziennie do końca maja, średnica muszli powyżej 3cm. Umawianie się telefonicznie, cena 4zł/kg.
  • Warmińsko-Mazurskie. Skup ślimaka winniczka średnica 3 cm. Cena 3,20 zł za kilogram zapraszam.
  • Warmińsko-Mazurskie. Skup ślimaków, 4 zł za kilogram.
  • Kujawsko-Pomorskie. Skup ślimaków oferuje w tym roku wyjątkowo atrakcyjne ceny - aż 3 złote za kilogram!
  • Dolnośląskie. Skup ślimaków, cena 3,5 zł za kg, przy większej ilości odbiór od klienta.
  • Małopolskie. Skupujemy winniczki po 3,5 zł za kilogram.
  • Wielkopolskie. Do końca maja skup winniczków. Skup będzie się odbywał w dniach wtorek, czwartek i niedziela w godz. od 10:00 do 12:00. Cena: 4,00 zł/kg.
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera