Trwają kontrole mięsa w sklepach i na targowiskach. Co jeśli zjemy takie od zwierzęcia z ASF?

Agata Wodzień-Nowak
Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach.
Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach. Fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Mamy już więcej ognisk afrykańskiego pomoru świń niż w całym poprzednim roku. Pierwsze takie przypadki pojawiły się w województwie kujawsko-pomorskim. Najnowsze stwierdzenia chorych świń pochodzą z Wielkopolski i Zachodniopomorskiego. Choroba jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt, a co z ludźmi? Inspektorzy ruszyli m.in. do sklepów i na targowiska.

Spis treści

Kontrole w sklepach i na targowiskach z powodu ASF

- Trwa wzmożony nadzór nad punktami prowadzącymi sprzedaż mięsa oraz odpadami gastronomicznymi - podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy.

Dodaje, że Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy ściśle współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie regionu.

Województwo kujawsko-pomorskie bardzo długo pozostawało wolne od ASF, niestety w sierpniu wirus przedarł się i tu. Zarówno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i Główny Lekarz Weterynarii oraz szereg instytucji rolniczych przypominają, że kluczowa jest bioasekuracja.

Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach
Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Na czym polegają kontrole, o których wspomina sanepid? Czy klienci mają powody do obaw? Co w sytuacji, jeśli zjemy mięso od zwierzęcia z ASF?

Pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych przeprowadzają wzmożone kontrole sanitarne:

  • w zakładach żywienia zbiorowego,
  • na targowiskach - w celu weryfikacji źródeł pozyskiwania mięsa wieprzowego, dziczyzny (mięsa z dzika) i produktów z nich otrzymanych.

W 2023 ASF stwierdzono w 30 gospodarstwach. Według stanu z 21 sierpnia 2024. takich ognisk w całej Polsce jest już 40.

Co kontrolerzy sprawdzają w sklepach mięsnych i na targu?

W trakcie przeprowadzania kontroli sanitarnych zwracamy szczególną uwagę na:

  • sposób gospodarowania odpadami, z uwzględnieniem umów przedsiębiorców z firmami odbierającymi odpady oraz realność częstotliwości odbierania odpadów,
  • stan sanitarno-techniczny, w tym zabezpieczenia przed dostępem zwierząt do miejsc gromadzenia nieczystości stałych (hotele, motele, itp., parkingi, stacje paliw).

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików, którą wywołuje wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Czy ASF jest groźny dla ludzi?

- Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia - zapewnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy.

- Mimo to, konsumenci mięsa wieprzowego, dziczyzny oraz przetworów z nich wyprodukowanych powinni zwracać uwagę, aby nie dokonywać zakupów tych produktów z niesprawdzonych źródeł, np. nielegalna sprzedaż na targowiskach (ze względu na ryzyko zanieczyszczenia innymi patogenami).

Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach
Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Sanepid wyjaśnia również: Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego produkcja i sprzedaż mięsa i wyrobów mięsnych musi odbywać się pod nadzorem właściwych organów tj. Inspekcji Weterynaryjnej i/lub Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a prowadzący sprzedaż ma obowiązek udzielenia informacji konsumentowi dotyczących producenta, składu produktu czy składników alergennych.

Afrykański pomór świń jest obecny w Polsce od 2014 roku. Wirus atakuje zarówno zwierzęta gospodarskie (świnie), jak i dziki. To te drugie uważa się za główny nośnik wirusa, dlatego w minionych latach znacznie redukowano pogłowie dzików. Tylko w tym roku ASF stwierdzono w gospodarstwach, które łącznie utrzymywały ponad 16 tys. świń.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro