Trwają nabory z PROW 2014-2020. Część z nich kończy się w styczniu! Sprawdź, na co wciąż można składać wnioski

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Mnogość naborów sprawia, że łatwo przeoczyć termin złożenia odpowiedniego wniosku. Przypominamy - w styczniu kończą się trzy ważne nabory!
Mnogość naborów sprawia, że łatwo przeoczyć termin złożenia odpowiedniego wniosku. Przypominamy - w styczniu kończą się trzy ważne nabory! pixabay.com/AlkeMade/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Beneficjenci działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 muszą wykazać się czujnością. Mnogość naborów sprawia, że łatwo przeoczyć termin złożenia odpowiedniego wniosku. Przypominamy, do 31 stycznia 2022 roku należy złożyć „Informację po realizacji operacji” – poddziałanie „Modernizacji gospodarstw rolnych” oraz wnioski o wsparcie na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Z kolei do 28 stycznia 2022 roku przedłużono składanie wniosków o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego (RHD).

Modernizacja gospodarstw rolnych - na czym polega?

„Informacja po realizacji operacji” jest jednym z działań programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach PROW 2014-2020. Wnioskodawca musi złożyć wypełniony dokument zgodnie ze wzorem w terminie od 1 stycznia do 31 stycznia drugiego roku kalendarzowego liczonego od roku otrzymania płatności końcowej.

- W przypadku operacji realizowanych przez osoby wspólnie wnioskujące, które ubiegają się wspólnie o pomoc w celu zrealizowania inwestycji zbiorowej, powyższy warunek zobowiązuje się spełnić każda z tych osób. W każdym kolejnym roku w okresie 5 lat liczonym od dnia wypłaty płatności końcowej beneficjent zobowiązuje się do złożenia na każde wezwanie Agencji (nie częściej niż raz w roku) „Informacji po realizacji operacji” – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na podstawie § 13 ust. 1 Umowy o przyznaniu pomocy, w przypadku niezłożenia informacji po realizacji operacji, zwrotowi podlega 0,5 proc. otrzymanej kwoty pomocy.

Tworzenie krótkich łańcuchów dostaw

Z końcem miesiąca kończy się również drugi nabór - dla grup operacyjnych na rzecz innowacji (EPI). Wnioski mogą składać grupy operacyjne, złożone z minimum 5 rolników, którzy spełniają określone wymagania.

- Do 31 stycznia 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o pomoc w ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw – poinformowała prezes Halina Szymańska.

To też może Cię zainteresować

Wsparcie ma formę płatności zryczałtowanej. Grupa może otrzymać ją raz i wynosi:

  • 325 tysięcy złotych, gdy do planowanej operacji musi być zakupiony środek transportu,
  • 280 tysięcy złotych w pozostałych przypadkach.

Wsparcie na małe przetwórstwo i RHD

Ostatni ze wspomnianych naborów to „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego (RHD).

Do 28 stycznia 2022 roku o dofinansowanie w ramach programu mogą starać się dwie grupy:

  • rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych,
  • rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub podejmują działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach RHD, jednak nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Można uzyskać 200 tysięcy, a w pierwszym przypadku nawet 500 tysięcy złotych wsparcia.

Druki można składać osobiście w placówkach ARiMR lub drogą elektroniczną/pocztową.

Źródło: ARiMR, WIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie