Kontrole na targowiskach
Służby w sezonie zimowym nie mogą narzekać na brak pracy. Co roku patrole przyglądają się punktom sprzedaży ryb. W akcję włączeni są m.in. policjanci i strażnicy rybaccy. Na terenie całego kraju nie tylko prześwietlają dokumentację od sprzedawców, ale także walczą z kłusownikami.
Kontrolę przeprowadzili już m.in. mundurowi z Radziejowa i Bydgoszczy w woj. kujawsko-pomorskim. Patrole policjantów i strażników sprawdzali, w jakim stanie są ryby i czy nie pochodzą od kłusowników. Na co jeszcze zwracali uwagę patrolujący?
- Skupili się na tym, jak transportowane i przechowywane są ryby. Kontrolowali także stoiska z choinkami, czy pochodzą z legalnego źródła - poinformował asp. szt. Marcin Krasucki, oficer prasowy z KPP w Radziejowie.
- Policjanci wspólnie z Państwową Strażą Rybacką kontrolowali targowiska w Fordonie, na Bartodziejach oraz Wyżynach pod kątem legalności sprzedawanych choinek przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz warunków przechowywania i sprzedaży ryb - poinformowała z kolei KMP w Bydgoszczy.
O przestrzeganie przepisów apelują rawiccy policjanci. Patrole sprawdzają, jak przebiega sprzedaż w lokalnych punktach. Za niespełnienie warunków można otrzymać 500 zł kary. KPP w Rawiczu przypomina także, że po świętach ruszą kontrole w związku z handlem fajerwerkami.
To też może Cię zainteresować
Walka z kłusownictwem
Kłusowniczy proceder w sezonie przedświątecznym przybiera na sile. Na początku grudnia policjanci z KPP w Radziejowie zatrzymali mężczyznę, który na jeziorze Gopło nielegalnie łowił ryby za pomocą sieci. Nielegalny połów zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
O incydencie z połowem ryb wspomniała również Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinie. Pod koniec listopada zatrzymano mężczyznę, który za pomocą wideł próbował nielegalnie zdobyć ryby z jednego z dopływów rzeki Parsęta.
Z kłusownictwem walczy też wielkopolska policja. W ostatnich dniach mundurowi wraz ze strażakami znaleźli sieci i więcierze zastawione przez kłusowników. Żywe ryby udało się uratować i wróciły do wody.
Spożywanie ryb z nieznanego źródła może być szkodliwe dla zdrowia. Z kolei sprzedawcy powinni pamiętać o właściwym procederze sprzedaży wszelkiego rodzaju ryb.
Źródło: KPP w Radziejowie, KWPSR w Szczecinie, Policja Wielkopolska, KMP w Bydgoszczy
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?