Trwają zbiory owoców czarnego bzu. Zobacz, ile dostaniesz w skupie za kilogram

Katarzyna Zawada
Przełom lata i jesieni to najlepszy okres na zbiór owoców czarnego bzu.
Przełom lata i jesieni to najlepszy okres na zbiór owoców czarnego bzu. pixabay.com/krzys16
Czarny bez to od lat roślina, którą wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale we wspomaganiu zdrowia i odporności. Ma niesamowite właściwości i coraz chętniej wprowadza się ją do menu w przetworzonej formie. Koniec lata to czas, gdy zbiera się owoce. Nadmiar można zanieść do skupu i podreperować w ten sposób domowy budżet. Tylko czy stawka za kilogram jest opłacalna? Poznaj cenę czarnego bzu.

Spis treści

Moc czarnego bzu. Kiedy zbierać jego owoce?

Kiedyś napary z czarnego bzu były lekarstwem na wiele chorób, wierzono, że chronią przed złymi mocami, a każde ścięcie krzewu powodowało nieszczęście. Dziś roślinie nie przypisuje się już magicznych właściwości, ale wciąż traktuje się ją jako cenny naturalny składnik.

Czarny bez rozpoczął kwitnienie w czerwcu, wtedy widoczne były kwiaty w postaci rozłożystych baldachów. Krzewy rosną w wielu miejscach – na łąkach, polach, w przestrzeni miejskich, mają też zwolenników sadzenia w ogrodzie. Białe pęczki świetnie sprawdzają się jako baza do deserów, nalewek lub syropów.

Owoce czarnego bzu dojrzewają w sierpniu, koniec miesiąca oraz pierwsza połowa września to najlepszy okres na ich zbiór. Istotne jest, aby ciemne kuleczki były intensywnej barwy, to znak, że są już w pełni wykształcone i gotowe do zerwania. W formie surowej nie nadają się do spożycia, muszą być poddane obróbce cieplnej lub wysuszeniu.

Cena czarnego bzu. Ile płacą w skupie za kilogram?

Podobnie, jak w przypadku orzechów, kasztanów czy żołędzi, owoce czarnego bzu można oddać do skupu. Średnia stawka za kilogram to 2 złote. Niektóre punkty już zakończyły działalność, ale są regiony, gdzie jeszcze we wrześniu można zanieść zbiory. Oto kilka ofert z całego kraju:

  • Lubelskie. Skupujemy czarny bez. 2,1 zł/kg.
  • Wielkopolskie. Jeszcze działamy, stawka w skupie – 2,2 zł/kg.
  • Lubuskie. Codziennie od 8 do ostatniego klienta, przy większych ilościach możliwy odbiór. 2,2 zł/kg.
  • Warmińsko-Mazurskie. 1,5 zł/kg, przy krótko ciętych baldachach.

Jak spożywać czarny bez? Na surowo nam zaszkodzi

Owoców czarnego bzu nie należy traktować jak innych owoców sezonowych. Zerwane z krzaczka jak maliny, czy też truskawki, mogą nam zaszkodzić.

Należy pamiętać, że świeże owoce i kwiaty czarnego bzu zawierają toksyczne substancje, w tym sambunigrynę, dlatego przed spożyciem należy je koniecznie poddać obróbce termicznej. Dzięki temu trujące związki ulegną zniszczeniu, jednak bez większych strat składników odżywczych, informuje Strona Zdrowia.

Podobnie jak kwiaty, owoce można wykorzystać w konfiturach, sokach, nalewkach, syropach, a nawet winach. Przetwory z czarnego bzu dla wielu są naturalnym antybiotykiem, wspomagają walkę z wirusami, działają napotnie i oczyszczająco. Mają jednak jedną wadę – syropu czy soku nie należy spożywać w dużych ilościach, zamiast zbicia choroby, dojdzie do przeczyszczenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro