Trwają zbiory polskich pomidorów, część trafi na przetwory

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Pomidory kojarzą się z końcówką lata. Ich smak można zatrzymać w przetworach.
Pomidory kojarzą się z końcówką lata. Ich smak można zatrzymać w przetworach. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Pomidor to jedno z chętniej spożywanych warzyw w Polsce. Nie brakuje odmian, które kuszą smakiem i zapachem. Mimo trudnych warunków pogodowych tegoroczne zbiory można zaliczyć do udanych. Znaczna część trafi do zakładów przetwórstwa.

Spis treści

Trudny rok dla rolników

Z roku na rok klimat coraz mocniej wpływa na produkcję rolniczą. Przymrozki, gradobicia, susza – ich skutki odczuwa wiele roślin. Według rejestru ARiMR, w Polsce na plantacjach rolniczych uprawa pomidorów zajmuje 8363,76 ha, nie licząc przydomowych ogródków. Trudna sytuacja pogodowa odbija się nie tylko na krajowych zbiorach, także w Europie wymogi co do wysiewu i dbania o warzywa są większe.

Polskie pomidory na rynku

Zbiory to szczególny czas dla przetwórców. Latem w Pudliszkach i okolicach około 150 lokalnych rolników przystąpiło do prac w polu, co zaowocuje około 2 mld pomidorów. 90 proc. dostaw pochodzi z Wielkopolski, gdzie znajduje się główny zakład marek Pudliszki i Heinz. Keczup? Koncentrat? Passata? To wszystko niedługo trafi na stoły klientów.

Współpraca z regionalnymi farmami leży u podstaw funkcjonowania fabryki Kraft Heinz. Polscy rolnicy dostarczają nam nie tylko najlepsze warzywa i owoce, ale też cenną wiedzę, dzięki czemu w Pudliszkach od ponad 100 lat powstają produkty najwyższej jakości. Wspieramy polskie rolnictwo, równocześnie zapewniając najwyższą świeżość i autentyczny smak produktów Heinz i Pudliszki, mówi Wojciech Roesler, Operations Manager, szef fabryki Kraft Heinz Polska.

Każdy rolnik, który dostarcza pomidory do firmy, musi prowadzić szczegółową książeczkę pola, gdzie odnotowuje informacje dot. środków ochrony roślin, nawozów i metod uprawy. Dzięki temu jakość i zgodność z normami są zachowane. To, jakie odmiany są najlepsze do przetworów, ustala Spółdzielcza Grupa Producentów Owoców i Warzyw dla Przetwórstwa w Krobi.

Pomidory przeznaczone do produkcji soku oraz niewielka część tych używanych do produkcji koncentratu są wciąż zbierane ręcznie, co stanowi około 5 proc. całości upraw. Zbiór ręczny jest niezwykle wymagającym zajęciem. Jeden pracownik może zebrać od 500 do 800 kg owoców w ciągu 8 godzin, w zależności od plonu i wielkości owoców.

Bardziej wydajny jest zbiór mechaniczny, ale też wymaga zaangażowania człowieka. Największe kombajny zbierają do 20 000 kg pomidorów na godzinę, mniejsze ok. 5000 kg na godzinę.

Źródło: mat. prasowe

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro