Trwają żniwa kukurydziane. Susza nie pomaga, rolnicy martwią się o plony

Katarzyna Zawada
Kukurydza jest niezwykle istotna w żywieniu bydła.
Kukurydza jest niezwykle istotna w żywieniu bydła. pixabay.com
Po zakończonych żniwach pszenicy, żyta i owsa, pora na zbiory kukurydzy. Ten rok nie był łatwy dla producentów, od wielu tygodni ze skutkami suszy mierzą się m.in. uprawy na ziarno i kiszonkę. Obawy budzą też ceny w skupach.

Spis treści

Niełatwy sezon dla kukurydzy

Tegoroczne żniwa kukurydziane rozpoczęły się wcześniej. To efekt zmian klimatu, trudnych warunków pogodowych i przyspieszonej wegetacji. W wielu regionach już trwają zbiory kukurydzy na kiszonkę, niektórzy zaczęli zbiory na ziarno.

Ostatni raport suszowy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z okresu 1 lipca – 31 sierpnia 2024 r. wskazuje, że susza nie zwalnia tempa i obejmuje 14 województw. Skutki żywiołu widać w ośmiu uprawach, najmocniej cierpi kukurydza. Zasięg suszy wśród upraw na kiszonkę zanotowano w 406 gminach. Trudna sytuacja jest m.in. na Podlasiu, części Mazowsza i w Kotlinie Sandomierskiej.

To, kiedy zaczną się zbiory kukurydzy, ma wpływ na jej parametry. Wysychające ziarno nie będzie potem jakościowym składnikiem w żywieniu bydła. Według IUNG ogólne straty w plonach zbóż mogą sięgnąć 20 proc., co oznacza, że także kukurydzy będzie w tym roku mniej. Sami rolnicy wskazują, że plony będą poniżej oczekiwań, bo wyjątkowo wcześniej musieli wyjechać w pole.

Sporo kukurydzy nie zaziarniło się, wilgotność też jest dyskusyjna, mówi Paweł, rolnik z Podlasia.

Według szacunków Izby Zbożowo-Paszowej, wczesne odmiany mają wilgotność poniżej 30 proc.

Oprócz anomalii pogodowych na kondycję kukurydzy miały wpływ rodzaj odmiany, sposób uprawy i obecność chorób. Zarówno zbiory na kiszonkę, jak i ziarno w tym roku będą wyjątkowo szybkie.

Kukurydza ważnym produktem w rolnictwie

Popularność kukurydzy, mimo trudności, wciąż jest wysoka. Świadczą o tym m.in. festyny, na których promuje się uprawę. W tym roku na początku września na Podlasiu zorganizowano Krajowy Dzień Kukurydzy. Jak poinformował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, wytworzenie odpowiedniej ilości plonów na kiszonkę czy na ziarno ma znaczenie dla wielu sektorów.

Zabezpieczenie odpowiedniej ilości i jakości kiszonki z kukurydzy to jedno z najważniejszych wyzwań stojących, co roku przed każdym hodowcą bydła. Od jej parametrów uzależniona będzie efektywność produkcji i związany z nią wynik ekonomiczny gospodarstwa, podaje PODR.

Ile płaci się za kukurydzę? Jeszcze kilka lat temu za mokre ziarno płacono ponad 800 zł/t. Dziś takie stawki są wspomnieniem, normą jest ok. 500 zł/t. Taka cena jest poniżej oczekiwań rolników, ich zdaniem uprawa przestaje być opłacalna.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro