Głód nam nie grozi. Polska ma zapasy zboża
- Zapasy, z jakimi wchodzimy w nowy sezon, szacowane na koniec czerwca, to ok. 5 mln ton zbóż. To trochę powyżej przeciętnej z ostatnich lat. Rolnicy zachowali znaczną część zboża z poprzedniego sezonu – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.
Żniwa 2022. Jakie będą tegoroczne zbiory?
Jeśli chodzi o zbiory, szacuje się, że wyniosą one ok. 32 mln ton, co daje wynik niższy o ok. 2,5-3 mln ton niż w ubiegłym roku. Jak zaznaczył sam minister, są to liczby przeciętne, a pełna wartość będzie znana po okresie letnim. Powodów do paniki jednak nie ma.
- Dopiero zbiory pokażą pełną wartość, tym bardziej, że od pogody sporo będzie zależało, szczególnie jeśli chodzi o plony kukurydzy – mówił szef resortu.
- Cena słomy ze żniw 2022. Ile kosztuje bela lub słoma w kostkach? A może wymiana?
- Takie są teraz ceny za zbiór kukurydzy, ziemniaków, buraków. Ceny usług rosną
- Rolnicy zebrali rzepak, cena w połowie sierpnia w większości skupów spadła
- Ceny zbóż w lipcu 2022. Ile w czasie żniw kosztuje jęczmień, pszenica, żyto?
Zdolności eksportowe Polski. Ile zboża może wyjechać z kraju? Co dalej z pomocą Ukrainie?
Na konsumpcję i na pasze zazwyczaj potrzeba ponad 20 mln ton zboża, eksportowe zdolności Polski to ok. 7 mln ton rocznie. Patrząc na szacunki, takie zdolności kraj obecnie posiada.
W trakcie spotkania poruszono kwestie pomocy Ukrainie w zakresie zbóż. Kowalczyk zaznaczył, że od początku wojny do 30 czerwca do Polski wjechało 640 tys. ton zboża od wschodniego sąsiada. Dokładniej mowa o kukurydzy, która stanowi 98 proc. ładunków. Pozostałe zboża są w śladowych ilościach. Część towaru została wyeksportowana dalej, np. do Hiszpanii, część została w magazynach.
Skup zboża 2022. Cena na dobrym poziomie?
Briefing rozwiał wątpliwości co do skupu zboża w kraju. Firmy prywatne mają możliwości skupowe na 6 mln ton. Minister rolnictwa przypomniał o działaniach Krajowej Grupy Spożywczej, której część skupia się na produktach zbożowych. Wiele rozwiązań zostało wprowadzonych w porozumieniu z rolnikami i organizacjami.
Wśród mechanizmów, które zapewni KGS, wspomniano o formach dostarczania i przechowywania. Według pierwszego rolnik dostarczy 30 proc. ziarna do magazynów, pozostałe 70 proc. zostanie u niego i będzie mógł je dowieźć w późniejszym czasie. Z kolei w ramach skupu będzie można otrzymać 30 proc. wartości, za 70 proc. późniejsza zapłata przy odebraniu. Co ważne, za przechowanie przez dany okres zboża będzie obowiązywała stawka miesięczna.
Oferta cenowa uzależniona jest od wielu czynników m.in. tego, jakie warunki dyktuje rynek zagraniczny, nie spada jednak poniżej określonej normy.
- Najniższa cena na pszenicę konsumpcyjną to 1400 zł za tonę, cena rośnie bliżej portu, bo w grę wchodzi transport – poinformował wicepremier.
Podkreślił także, że praktycznie w całej Polsce można sprzedać zboże, także w woj. podkarpackim i lubelskim, czyli w rejonach, gdzie mówiono, że ciężko o skup.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?