Trzecie ognisko afrykańskiego pomoru świń w woj. lubelskim. Jest zakaz organizowania targów zwierząt

Redakcja
archiwum
- W piątek stwierdziliśmy czternaste ognisko afrykańskiego pomoru świń od początku jego występowania w Polsce - informuje prof. Zygmunt Pejsak, specjalista z zakresu chorób zakaźnych świń z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. To trzecie ognisko tej choroby w województwie lubelskim.

Jedno zarażone zwierzę przebywało u gospodarza we wsi Droblin w gminie Leśna Podlaska na Lubelszczyźnie. - Około 100 metrów od miejsca, gdzie w środę wykryto poprzednie ognisko - dodaje ekspert. To trzecie ognisko tej choroby na Lubelszczyźnie. Wszystkie znajdują się na północy województwa. W trzech gospodarstwach utrzymywane były 62 świnie. Część trzeba było uśpić i zutylizować.

Sto kilometrów od miejsca, gdzie wykryto zarażone zwierzę mieszka Gustaw Jędrejek, wiceprezes Lubelskiej Izby Rolniczej. W swoim gospodarstwie hoduje ok. 500 tuczników. - Obawiam się, że pomór dojdzie i do mojej okolicy. Już teraz do gospodarstwa nie wpuszczam nikogo, poza weterynarzem - mówi.

Zakaz organizowania targów zwierząt w pow. bialskim i włodawskim
W piątek wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie czasowego zakazu organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na terenie części powiatu włodawskiego i części powiatu bialskiego.

- Ma to związek z wystąpieniem na terenie województwa lubelskiego ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym świnie i zagrożeniem dalszego szerzenia się choroby zakaźnej - informuje Małgorzata Tatara z Urzędu Wojewódzkiego.

Zakaz dotyczy obszarów gminy Hanna w powiecie włodawskim oraz gmin w powiecie bialskim: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Terespol, miasto Terespol, Piszczac, Kodeń, Tuczna, Sławatycze i Sosnówka, a także miasta na prawach powiatu Biała Podlaska.

Afrykański pomór świń (ang. ASF) jest chorobą śmiertelną dla świń domowych i dzików. Wirus nie zagraża innym zwierzętom i ludziom. Pierwszy przypadek ASF zaobserwowano w Kenii na początku XX wieku. Zwierzęta w gospodarstwach zaraziły się wirusem od dzikich świń. W 1957 r. choroba rozpoczęła ekspansję na inne kontynenty. Po raz pierwszy w Europie wystąpiła w Portugalii. Trzy lata później wykryto ją w Hiszpanii, później we Francji, we Włoszech i innych krajach. Po raz pierwszy w Polsce ASF stwierdzono w lutym 2014 r. Świnie w gospodarstwach prawdopodobnie zaraziły się wirusem przez kontakt ze słomą, w której wcześniej buszowały chore dziki. 

PN, LUB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trzecie ognisko afrykańskiego pomoru świń w woj. lubelskim. Jest zakaz organizowania targów zwierząt - Kurier Lubelski