Tyle dostaniesz za pracę w rolnictwie i ogrodnictwie. Kogo szukają gospodarstwa?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Na jakie stanowiska widać zapotrzebowanie? Ile można zarobić?
Na jakie stanowiska widać zapotrzebowanie? Ile można zarobić? pixabay.com/WFranz/zdjęcie ilustracyjne
Zatrudnienie w gospodarstwie czeka. Choć sezon wiosennych czynności dopiero się rozpoczął, już zaczynają się pojawiać oferty właścicieli, którzy potrzebują pomocy przy uprawach i podstawowych pracach rolniczych, ogrodniczych oraz sadowniczych. Na jakie stanowiska widać zapotrzebowanie? Ile można zarobić?

Każdy, kto ma wiedzę dotyczącą rolnictwa może spróbować swoich sił zatrudniając się w gospodarstwie lub zakładzie produkcyjnym. W wielu przypadkach właściciele oferują możliwość przyuczenia. Patrząc na to, ile ofert corocznie pojawia się w sieci, jest popyt na pomocników i robotników. W obliczu kryzysu na Ukrainie, polscy przedsiębiorcy do zgłaszania kandydatur zachęcają także uchodźców.

Na jakie stanowiska można aplikować?

Jednym z miejsc, gdzie można szukać ciekawych ofert pracy w rolnictwie jest Centralna Baza Ofert Pracy. Pracodawcy oferują tu zatrudnienie poprzez staż, umowę zlecenie, umowę o pomocy przy zbiorach, niekiedy pełną umowę o pracę. O pomocników czy pracowników starają się np. zakłady przetwórcze, prywatne gospodarstwa, ubojnie lub sady.

Ile można zarobić?

W woj. małopolskim za posadę pracownika gospodarstwa ogrodniczego, w którym rozmnaża się rośliny można zarobić od 3500 złotych brutto za pełny wymiar pracy. Z kolei pomocnikowi na plantacji borówki amerykańskiej na Mazowszu oferuje się niecałe 20 złotych brutto za godzinę. Podobna godzinowa stawka obowiązuje dla rolnika upraw polowych w woj. dolnośląskim. Za siew, nawożenie mineralne i organiczne, zbieranie plonów i wykonywanie zabiegów pracownik dostanie minimum 19,7 złotych/h, co oczywiście jest granicą dolną; w trakcie rekrutacji warunki mogą być negocjowane z potencjalnym pracodawcą.

Zobacz, jakie oferty związane z rolnictwem i ogrodnictwem są najchętniej poszukiwane:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera