Tym razem to będzie plastikowa rewolucja? Naukowcy tworzą biodegradowalny plastik za pomocą energii słonecznej. Jak to działa?

Justyna Madan
Justyna Madan
Być może, za jakiś czas, dzięki naukowcom z Osaki, picie wody z plastikowej butelki nie będzie już szkodliwe ani dla środowiska, ani dla naszego organizmu?
Być może, za jakiś czas, dzięki naukowcom z Osaki, picie wody z plastikowej butelki nie będzie już szkodliwe ani dla środowiska, ani dla naszego organizmu? Unsplash.com
Co mają ze sobą wspólnego plastikowe butelki i energia słoneczna? Okazuje się, że całkiem sporo. Naukowcy z Osaka Metropolitan University znaleźli sposób na syntezę kwasu fumarowego, surowca wykorzystywanego do produkcji biodegradowalnego plastiku za pomocą sztucznej fotosyntezy. Tworzywo sztuczne, które zwykle wykonane jest z ropy naftowej, zostało zsyntetyzowane z dwutlenku węgla, związków pochodzących z biomasy i energii słonecznej.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Sustainable Energy & Fuels dokumentuje pierwszą syntezę kwasu fumarowego z dwutlenku węgla i światła słonecznego. Wyniki pokazują, że kwas fumarowy można wytwarzać z dwutlenku węgla i biomasy, a nie z ropy naftowej.

– W badaniach udało się wykorzystać energię odnawialną jako źródło energii. W przyszłości zamierzamy zbierać gazowy CO2 i wykorzystywać go do syntezy kwasu fumarowego bezpośrednio poprzez sztuczną fotosyntezę – wyjaśnia Yutaka Amao, profesor z Centrum Badawczego Sztucznej Fotosyntezy na Uniwersytecie Metropolitalnym w Osace i autor badania.

WWF szacuje, że każdego roku pomiędzy 19 a 23 mln ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Tylko niecałe 10 proc. wyrobów z tworzyw sztucznych jest poddanych recyklingowi. Globalnie, w ciągu roku, wytwarzamy około 300 milionów ton plastikowych odpadów. Tworzywa sztuczne rozkładają się od 100 do 1000 lat.

Nowy plastik będzie bardziej przyjazny środowisku?

Według autorów badania, fumaran jest zwykle syntetyzowany z ropy naftowej i podczas produkcji emituje duże ilości dwutlenku węgla. Odkrycia są obiecujące w wykorzystaniu energii słonecznej i dwutlenku węgla zamiast paliw kopalnych do produkcji tego zasobu.

Zespół wykorzystał energię słoneczną do zasilania, przekształcając dwutlenek węgla i kwas pirogronowy pochodzące z biomasy w kwas fumarowy za pośrednictwem dehydrogenazy jabłczanowej i fumarazy.

Pierwsze badania rozpoczęto w lipcu 2022 roku – opracowano wówczas kwas fumarowy za pomocą biokatalizatorów. – Biokatalizatory zostały użyte do przekształcenia CO2 w surowiec do produkcji plastiku – wyjaśnia Amao i dodaje: – Na podstawie naszych wyników będziemy nadal konstruować lepsze systemy, aby produkcja miała jeszcze mniejszy wpływ na środowisko.

Dlaczego sukces zespołu badawczego to dobra wiadomość? Nowy, biodegradowalny plastik jest nie tylko szansą na mniej odpadów, ale również na zmniejszenie polegania na paliwach kopalnych.

Źródło: EcoWatch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera