Tysiące martwych pszczół pod Środą Śląską

Piotr Bera
W Szczepanowie pod Środą Śląską padło kilka tysięcy pszczół. Owady zatruły się wykonanymi przez rolników opryskami. Tragedii można było uniknąć.

W ciągu ostatnich dni w Szczepanowie wymarła kilkutysięczna kolonia pszczół. Straty w pasiekach poniosło trzech pszczelarzy. Na miejscu zdarzenia była policja, która asystowała pracownikom urzędu miejskiego oraz inspekcji weterynarynej. - Pszczoły padły od oprysków. Poszkodowani muszą złożyć zawiadomienie w tej sprawie, wtedy zostanie wszczęte dochodzenie - wyjaśnia Marta Stefanowska z policji w Środzie Śląskiej.

 

- Warto, i trzeba podkreślać i przypominać, że takich sytuacji można uniknąć. Żeby ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować zatrucia pszczół należy pamiętać, o tym by przestrzegać zasad dobrej praktyki rolniczej - mówi zastępca burmistrza Środy Śląskiej Przemysław Babiński.

 

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie roślin opryski można wykonywać, gdy pszczoły skończą oblot i wrócą do ula. Najczęściej następuje to w godzinach wieczornych - między 18 a 20.

 

Paweł Michołap, wiceprezes Stowarzyszenia Natura i Człowiek oraz doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie zajmuje się m.in. badaniami nad dzikimi pszczołami podkreśla, że są to ogromne straty dla ekosystemu. - To prawdopodobnie doprowadzi do obniżenia plonowania roślin. Rzepak głównie jest wiatropylny, ale ok. 30-40 proc. plonu to wynik działalności zapylaczy - tłumaczy Michołap.

 

Opryski są szczególnie niebezpieczne na roślinach kwitnących, gdzie na masową skalę pojawiają się zapylacze. Opryski powinno się wtedy wykonywać po godzinie 21 lub w nocy, gdy temperatura spada poniżej 20 stopni Celsjusza. W innym przypadku opryski mogą poparzyć roślinę. - Trzmiele są objęte ochroną prawną. Gdy dojdzie do zatrucia trzeba wykonać badania toksykologiczne, które pozwolą ustalić jaki środek jest odpowiedzialny za zatrucie pszczół - dodaje Michołap.

 

Zatrucia pszczół mogą prowadzić do likwidacji rodzin pszczelich, skażenia nektaru, ograniczenia lub braku produkcji miodu i dużych strat finansowych wynikających z próbą odtworzenia pierwotnego stanu liczebności owadów.

 

Policja przypomina, że pszczoła miodna jest zwierzęciem. Kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny.

Tysiące martwych pszczół pod Środą Śląską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tysiące martwych pszczół pod Środą Śląską - Gazeta Wrocławska