Ubezpieczenia upraw rolnych 2018 z dopłatą - co, gdzie i od czego można ubezpieczyć?

Strefa Agro
Dopłata do ubezpieczenia upraw może sięgać w 2018 roku 65% kosztu polisy
Dopłata do ubezpieczenia upraw może sięgać w 2018 roku 65% kosztu polisy pixabay.com
Każdy rolnik, który pobiera dopłaty bezpośrednie, ma obowiązek ubezpieczenia minimum 50% swoich upraw. Gospodarz ma na to czas do 30 czerwca każdego roku, co więcej - może liczyć na dopłatę do składki ubezpieczeniowej do 65% z budżetu państwa. Przypominamy, jakie towarzystwa ubezpieczają w ten sposób w 2018 roku.

W 2018 roku dopłata może sięgać 65% kosztu polisy. Ubezpieczeniem z dofinansowaniem są objęte: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, buraki cukrowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, tytoń i chmiel a także warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki.

Co roku wnioski o dopłaty bezpośrednie składa w Polsce ok. 1,3 mln rolników. Tylko ok. 11% ubezpiecza uprawy. Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczyć powinno się przynajmniej połowę upraw. "Rolnik, który nie spełni obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, tj. ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw, obowiązany jest do wniesienia opłaty za niespełnienie tego obowiązku. Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych 2 euro od 1 ha, ustaloną przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski według tabeli kursów nr 1 w roku kontroli", wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Jest jednak wyjątek: "Opłata za niespełnienie tego obowiązku jest wnoszona na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika. Powyższe sankcje nie mogą jednak być stosowane wobec rolników w przypadku gdy rolnik nie zawrze umowy ubezpieczenia obowiązkowego z powodu pisemnej odmowy przez co najmniej dwa zakłady ubezpieczeń, które zawarły z ministrem właściwym do spraw rolnictwa umowy w sprawie dopłat".

Co i od czego może ubezpieczyć rolnik w 2018 z dopłatą?

Przypominamy, do jakich upraw i zwierząt przysługują dopłaty z budżetu państwa do składek ubezpieczeniowych w 2018 roku? Od czego - jakich zjawisk i zdarzeń - obowiązują te ubezpieczenia?

  • dla produkcji roślinnej (upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
  • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Gdzie można ubezpieczyć uprawy z dopłatą w 2018 roku?

  1. Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  2. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  3. Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu,
  4. Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
  5. InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie.

- Zaledwie 10-12% polskich rolników ubezpiecza swoje uprawy, a to znacznie mniejszy odsetek niż w krajach Europy Zachodniej - mówi Daniel Zahorenko, Dyrektor Zarządzający ds. Produktów i Sprzedaży, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. - Kilka ostatnich lat pokazało, że o tej porze roku mogą wystąpić ogromne zniszczenia i wielomilionowe straty. Odbudowanie produkcji rolnej bez wsparcia ubezpieczyciela jest bardzo trudne, w przypadku wielu rolników wręcz niemożliwe. Ubezpieczenie zmniejsza ryzyko prowadzenia produkcji rolnej, zabezpiecza przed spadkiem dochodów, zapewnia też środki na wznowienie lub kontynuację produkcji – przekonuje.

"Poziom dopłaty uzależniony jest od klasy użytków rolnych na działce, na której prowadzona jest uprawa oraz od stawki za pakiet wszystkich ryzyk", wyjaśnia PZU. "Producenci rolni sami decydują od czego chcą się ubezpieczyć: mogą wybrać pojedyncze ryzyka: grad, przymrozki wiosenne, powódź susza, ujemne skutki przezimowania lub pakiet ryzyk".

TUW tłumaczy: "Zapewne nie raz widziałeś jak w jednej chwili sąsiadowi grad ściął łan dorodnego zboża, albo wymłócił tuż przed zbiorem rzepak. Może słyszałeś jak przymrozek jednej nocy zmroził zawiązki owoców na drzewach owocowych lub grad okaleczył owoce w sadzie, pozbawiając ich właścicieli oczekiwanego zysku".

Źródła: MRiRW, TUW, PZU, informacja prasowa PTUW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ubezpieczenia upraw rolnych 2018 z dopłatą - co, gdzie i od czego można ubezpieczyć? - Gazeta Pomorska