Ubezpieczenie dla pomocnika przy zbiorach. Rolnicy proponują trzydziestodniowy okres rozliczeniowy

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Lubelska Izba Rolnicza wyszła z propozycją, aby składki zdrowotne na ubezpieczenie pomocnika były odprowadzane w trzydziestodniowym cyklu rozliczeniowym.
Lubelska Izba Rolnicza wyszła z propozycją, aby składki zdrowotne na ubezpieczenie pomocnika były odprowadzane w trzydziestodniowym cyklu rozliczeniowym. pixabay.com/rauschenberger/zdjęcie ilustracyjne
Obecny system wymaga zgłoszenia pomocnika do ubezpieczeń w KRUS. Obowiązek powstaje w dniu zgłoszenia, a ustaje w momencie rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Jak podkreśla Lubelska Izba Rolnicza, mechanizm ten jest niekorzystny, niepodzielny i często stratny dla rolników. Co więc powinno się zmienić w przepisach?

Kim jest pomocnik przy zbiorach?

Pomocnik zatrudniany jest na umowę o pomocy przy zbiorach. Wykonywana praca najczęściej dotyczy krótkotrwałego okresu zbioru m.in. chmielu, warzyw, owoców, tytoniu oraz ziół.

Rolnik ma obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego, macierzyńskiego czy zdrowotnego w KRUS.

Ubezpieczenie dla pomocnika przy zbiorach - na jakich warunkach

Na Walnym Zgromadzeniu Lubelskiej Izby Rolniczej podjęto temat zmian przepisów, które powinny być korzystniejsze dla pracodawców.

– Wnioskujemy, żeby okres trzydziestu dni był liczony od dnia zawarcia umowy z pomocnikiem gospodarza. Następnie, gdy pomocnik gospodarza po przekroczeniu 30 dni nadal będzie zatrudniony u rolnika i przepracuje choćby jeden dzień, rolnik odprowadzi kolejną składkę za kolejny okres rozliczeniowy. Będzie to znaczna pomoc dla rolników, którzy bardzo często zatrudniają pracowników na przełomie miesięcy na zaledwie kilka dni lub tygodni – przekonuje Gustaw Jędrejek, prezes LIR.

To też może Cię zainteresować

Obowiązujące w tej chwili przepisy i zasada niepodzielności są zdaniem rolników krzywdzące dla branży. Zmiana na trzydziestodniowy okres płatności dostosowałaby warunki ubezpieczenia do istoty zawierania krótkich umów o pomocy; zwłaszcza, że wykonywana praca najczęściej trwa maksymalnie kilka tygodni.

Lubelska Izba Rolnicza wyszła więc z postulatem, aby składki zdrowotne na ubezpieczenie pomocnika były odprowadzane w trzydziestodniowym cyklu rozliczeniowym.

Źródło: LIR

od 7 lat
Wideo

Rzepak na polach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera