Ubezpieczenie upraw i zwierząt z dotacją przedłużone do 2027 roku. Jak długo trwa karencja? Kto ubezpiecza w 2023 roku z dopłatą?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ubezpieczając uprawy, pamiętaj o karencji. Dopiero po upływie wskazanego terminu ochrona zaczyna działać. Umowę ubezpieczenia zawiera się na okres wegetacji uprawy rolnej, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy.
Ubezpieczając uprawy, pamiętaj o karencji. Dopiero po upływie wskazanego terminu ochrona zaczyna działać. Umowę ubezpieczenia zawiera się na okres wegetacji uprawy rolnej, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy. pixabay.com
KE zgodziła się na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych w kolejnych latach. Nawet jeśli zima dla upraw była dość łaskawa, to jednak o każdej porze roku uprawy narażone są na szereg ryzyk. Dlatego rolnicy mogą, a nawet powinni ubezpieczać zboża, rzepak czy buraki i kukurydzę od ryzyka deszczu nawalnego, suszy czy gradobicia. Ważna z punktu widzenia rolnika i wypłaty odszkodowania jest karencja. Ile dni po zawarciu umowy z firmą ubezpieczeniową działa ochrona?

Spis treści

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że Komisja Europejska zatwierdziła udzielanie dotacji z budżetu państwa do stawek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich do 2027 roku. Tak, jak dzieje się to obecnie, dotacje będą udzielane do wys. 65 proc. stawki taryfowej. Resort szacuje, że wsparcie dla producentów rolnych w latach 2023-2027 wyniesie ok. 6 mld zł.

Ubezpieczenie upraw obowiązkowe przy dopłatach

Trwają siewy upraw jarych, m.in. buraków cukrowych. Ozime zboża czy rzepak przezimowały na ogół dobrze, ale to nie znaczy, że będą bezpieczne do samych żniw. Co roku od szeregu ryzyk uprawy oraz zwierzęta można ubezpieczać z dopłatą z budżetu państwa.

Każdego roku ministerstwo rolnictwa udostępnia zakładom ubezpieczeniowym limity na ten cel. Zawarcie polisy to nie dobrowolność. Rolnicy, którzy otrzymują dopłaty bezpośrednie, mają obowiązek ubezpieczyć przynajmniej połowę upraw dotowanych, takich jak: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe, warzywa gruntowe lub rośliny strączkowe, owoce drzew i krzewów owocowych, truskawki, chmiel i tytoń.

Ubezpieczenie powinno być zawarte od co najmniej jednego z następujących ryzyk:

 • powodzi,
 • gradu,
 • suszy,
 • ujemnych skutków przezimowania,
 • przymrozków wiosennych.

Na 2023 r. Rada Ministrów ustaliła wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w wysokości 65% składki do 1 ha upraw rolnych, a także 65% składki do 1 szt. zwierzęcia gospodarskiego.

Do kiedy można ubezpieczyć uprawy?

Terminy zawarcia polis, jak podają np. TUW i Generali w ogólnych warunkach ubezpieczenia to:

 • od ryzyka ujemnych skutków przezimowania – upływa 30 listopada roku poprzedzającego rok zbioru plonu głównego;
 • od ryzyka suszy – upływa z dniem:

31 maja roku zbioru plonu głównego – w przypadku upraw kukurydzy, tytoniu, chmielu, ziemniaków, gryki, prosa, fasoli oraz warzyw gruntowych z rodziny psiankowatych i dyniowatych;
30 kwietnia roku zbioru plonu głównego – w przypadku pozostałych upraw rolnych.

Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2023 r.

Na podstawie ustawy z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych są stosowane:

 • dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych;
 • dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Karencja po ubezpieczeniu upraw

– Należy pamiętać, że w ramach obowiązkowych ubezpieczeń rolnych pełna ochrona rozpoczyna się dopiero po upłynięciu okresu karencji, który trwa, w zależności od towarzystwa, od kilku dni do nawet dwóch tygodni – przypomina Natalia Dondalska z CUK Ubezpieczenia.

– Oznacza to, że jeżeli zawrzemy polisę np. na początku kwietnia, a za trzy dni nasze plony zostaną zdewastowane przez bardzo prawdopodobne wiosenne przymrozki, możemy nie otrzymać odszkodowania – wyjaśnia Dondalska.

W warunkach ubezpieczenia TUW można przeczytać, że odpowiedzialność towarzystwa rozpoczyna się, w przypadku ryzyka wystąpienia skutków:

 • powodzi, suszy, gradu, przymrozków wiosennych, huraganu, deszczu nawalnego, pioruna, obsunięcia się ziemi i lawiny – po upływie 14 dni od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia (wystawienia polisy), przy czym bieg tego terminu rozpoczyna się od dnia następnego po dniu zawarcia umowy;
 • ujemnych skutków przezimowania – od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia (wystawienia polisy), z tym że powinna być ona zawarta w terminie do 1 grudnia.

Co ważne, na wniosek ubezpieczającego, po opłaceniu dodatkowej składki, towarzystwo może określić krótsze terminy.

Podobnie w Generali: odpowiedzialność Ubezpieczyciela rozpoczyna się nie wcześniej niż z początkiem 15 dnia od daty zawarcia Umowy Ubezpieczenia (karencja), chyba że Ubezpieczyciel na piśmie wyraził zgodę na skrócenie okresu karencji.

PZU czy TUW sprzedaż ubezpieczeń zaczęły w marcu.

– W tym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w ubezpieczeniu PZU Uprawy zwiększyliśmy odpowiedzialność za szkody całkowite dla jabłek i gruszek do 80%, a dla szkód powstałych po 31 maja w pozostałych uprawach (z wyłączeniem warzyw i tytoniu) do 95% wartości plonu. Dodatkowo w przypadku szkody będziemy przyjmować cenę za uszkodzoną uprawę zgodnie z ceną przyjętą w polisie – mówi Paweł Ochmański dyrektor Biura Produktów Detalicznych i MSP w PZU.

Gdzie można ubezpieczyć uprawy i zwierzęta z dopłatą w 2023 r.?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł w tym zakresie umowy z:

 • Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
 • Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
 • Generali Towarzystwem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
 • AGRO Ubezpieczenia Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
 • InterRisk Towarzystwem Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w Warszawie,
 • TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
 • VH VVaG Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych Oddział w Polsce z siedzibą w Poznaniu,
 • Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.