Ubrania, których już nie nosisz oddaj do ubraniomatu, albo zrób z nich coś nowego. Drugi obieg w branży odzieżowej jest coraz łatwiejszy

Justyna Madan
Justyna Madan
Ubrania nie mieszczą się już w szafie? Sposobów na to, żeby się ich pozbyć jest wiele. Można je oddać, sprzedać lub przerobić na coś nowego.
Ubrania nie mieszczą się już w szafie? Sposobów na to, żeby się ich pozbyć jest wiele. Można je oddać, sprzedać lub przerobić na coś nowego. pixabay.com
Co zrobić z ubraniami, których już nie nosimy? Sprzedać, oddać, przerobić na coś nowego. Zwłaszcza ta ostatnia opcja zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność, nie trzeba mieć nawet umiejętności krawieckich, żeby wyczarować nowy ciuch ze starego. Jeśli ubrania są w dobrym stanie, można podarować je organizacjom charytatywnym. Można je też sprzedać w aplikacji lub zorganizować wyprzedaż garażową, a ostatnio powstało specjalne urządzenie – ubraniomat. Mieszkańcy jednego z wrocławskich osiedli wyjdą w kapciach pod blok, żeby pozbyć się niechcianych ubrań.

Spis treści

Z informacji opublikowanych w Barometrze Archicom pt. „Odpowiedzialnie mieszkać” wynika, że blisko 49 proc. osób chętnie skorzystałoby na własnym osiedlu z miejsca odzysku lub wymiany przedmiotów pomiędzy mieszkańcami, gdyby tylko mieli taką możliwość.

Dane potwierdzają, że Polacy coraz częściej chcą dawać swoim rzeczom drugie życie, co dotyczy przede wszystkim ubrań i innych elementów garderoby. Istotnie pomaga w tym Ubraniomat, który niedawno zadebiutował na jednym z wrocławskich osiedli mieszkaniowych, podobny można znaleźć w krakowskiej galerii Bonarka.

Ubraniomat, czyli właściwie co?

Marki Ubrania Do Oddania oraz 4F stworzyły innowacyjny w skali Europy system zbierania, odnawiania, recyklingu i ponownego wprowadzenia do obiegu tekstyliów. Wspólne działania mają na celu promowanie cyrkularności w branży odzieżowej, a także maksymalne ograniczenie ilości wyrzucanej odzieży, przy jednoczesnym wsparciu dla organizacji charytatywnych.

Jak to działa? W ramach projektu realizowanego wraz z Archicom na konto fundacji Rewir Twórczy, działającej w pobliżu osiedla Olimpia Port we Wrocławiu, za każdy 1 kg zebranych w Ubraniomacie tekstyliów trafi 1 zł w postaci darowizny.

Urządzenie do zbiórki ubrań to jeden z elementów modelu cyrkularnego. – Dążymy do efektywnego połączenia fundraisingu ze zbiórkami offline i ideą niezwykle popularnych kontenerów stojących na osiedlach. Wszystko po to, żeby przyłączanie się do idei eko cyrkularności i wspierania kampanii charytatywnych było proste i zachęcające dla użytkowników, ale przede wszystkim transparentne – podkreśla Tomasz Bocian, CEO marki Ubrania Do Oddania.

Korzystanie z Ubraniomatu jest intuicyjne i bezproblemowe. Za jego pośrednictwem można przekazać zarówno ubrania męskie, damskie i dziecięce, bieliznę, buty, galanterię, dodatki, jak i domowe tekstylia czy zabawki. Ważne jest jednak, aby ich stan umożliwiał wprowadzenie do drugiego obiegu. Wystarczy wyłącznie uruchomić aplikację mobilną 4F, zalogować się na swoje konto i wygenerować specjalny kod QR.

Nie chcesz oddawać ubrań? Zrób z nich coś nowego!

Stary sweter? Jedną z opcji na ponowne wykorzystanie swetra jest sprucie go i wykorzystanie tak powstałej włóczki, aby wyczarować na drutach coś zupełnie nowego. Jeśli jednak nie mamy talentu w tej dziedzinie, sweter można wykorzystać na inne sposoby:

A co z jeansami? Zaletą jeansu jest to, że to materiał bardzo wytrzymały, dlatego może nam służyć przez lata. Prawdopodobnie każdy z nas ma w głębi szafy co najmniej jedną parę jeansów, których już nie nosi, ale szkoda je wyrzucić. I prawidłowo! Zrobimy z nich rękawice, torby czy poszewki na poduszki.

Koszulki, koszule, t-shirty

Jednym ze sposobów na wykorzystanie starej koszuli, której już nie nosimy jest zrobienie z niej fartucha kuchennego. Należy wyciąć tył, pozostawić rękawy, przód wyciąć do kształtu fartucha i używać rękawów do zawiązywania tak powstałego fartucha. Można go też w ogóle nie wycinać, tylko obwiązać koszulę wokół talii i nie brudzić świeżych ubrań podczas gotowania.

Z koszuli, najlepiej flanelowej powstanie też ciekawa torba. Wystarczy obciąć rękawy, przyciąć korpus do pożądanej wielkości i zszyć, tak aby guziki koszuli znalazły się na środku, jako ozdoba, lub aby były zapięciem torby, a zszyte rękawy posłużą za uchwyt. Trochę pracy, a oryginalna torba, której nie dostanie się w sklepie posłuży nam jeszcze długo.

Spódnica ze starej koszulki? To nic trudnego! Sposobem, w który trzeba włożyć odrobinę pracy jest przecięcie koszulki w ramionach do rękawów i zszycie rękawów. Koszulkę odwracamy na drugą stronę, dzięki czemu rękawy posłużą za kieszenie, górę obszywamy, możemy dodać pasek i spódnica jest gotowa. Jeśli jednak nie chcemy w ogóle szyć, wystarczy użyć koszuli z guzikami, lub elastycznej bluzki z większym dekoltem, założyć ją jak spódnicę, a rękawów użyć jako ozdobnego paska.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie