Ubrania, których już nie nosisz oddaj do ubraniomatu, albo zrób z nich coś nowego. Drugi obieg w branży odzieżowej jest coraz łatwiejszy

Justyna Madan
Justyna Madan
Ubrania nie mieszczą się już w szafie? Sposobów na to, żeby się ich pozbyć jest wiele. Można je oddać, sprzedać lub przerobić na coś nowego.
Ubrania nie mieszczą się już w szafie? Sposobów na to, żeby się ich pozbyć jest wiele. Można je oddać, sprzedać lub przerobić na coś nowego. pixabay.com
Co zrobić z ubraniami, których już nie nosimy? Sprzedać, oddać, przerobić na coś nowego. Zwłaszcza ta ostatnia opcja zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność, nie trzeba mieć nawet umiejętności krawieckich, żeby wyczarować nowy ciuch ze starego. Jeśli ubrania są w dobrym stanie, można podarować je organizacjom charytatywnym. Można je też sprzedać w aplikacji lub zorganizować wyprzedaż garażową, a ostatnio powstało specjalne urządzenie – ubraniomat. Mieszkańcy jednego z wrocławskich osiedli wyjdą w kapciach pod blok, żeby pozbyć się niechcianych ubrań.

Spis treści

Z informacji opublikowanych w Barometrze Archicom pt. „Odpowiedzialnie mieszkać” wynika, że blisko 49 proc. osób chętnie skorzystałoby na własnym osiedlu z miejsca odzysku lub wymiany przedmiotów pomiędzy mieszkańcami, gdyby tylko mieli taką możliwość.

Dane potwierdzają, że Polacy coraz częściej chcą dawać swoim rzeczom drugie życie, co dotyczy przede wszystkim ubrań i innych elementów garderoby. Istotnie pomaga w tym Ubraniomat, który niedawno zadebiutował na jednym z wrocławskich osiedli mieszkaniowych, podobny można znaleźć w krakowskiej galerii Bonarka.

Ubraniomat, czyli właściwie co?

Marki Ubrania Do Oddania oraz 4F stworzyły innowacyjny w skali Europy system zbierania, odnawiania, recyklingu i ponownego wprowadzenia do obiegu tekstyliów. Wspólne działania mają na celu promowanie cyrkularności w branży odzieżowej, a także maksymalne ograniczenie ilości wyrzucanej odzieży, przy jednoczesnym wsparciu dla organizacji charytatywnych.

Jak to działa? W ramach projektu realizowanego wraz z Archicom na konto fundacji Rewir Twórczy, działającej w pobliżu osiedla Olimpia Port we Wrocławiu, za każdy 1 kg zebranych w Ubraniomacie tekstyliów trafi 1 zł w postaci darowizny.

Urządzenie do zbiórki ubrań to jeden z elementów modelu cyrkularnego. – Dążymy do efektywnego połączenia fundraisingu ze zbiórkami offline i ideą niezwykle popularnych kontenerów stojących na osiedlach. Wszystko po to, żeby przyłączanie się do idei eko cyrkularności i wspierania kampanii charytatywnych było proste i zachęcające dla użytkowników, ale przede wszystkim transparentne – podkreśla Tomasz Bocian, CEO marki Ubrania Do Oddania.

Korzystanie z Ubraniomatu jest intuicyjne i bezproblemowe. Za jego pośrednictwem można przekazać zarówno ubrania męskie, damskie i dziecięce, bieliznę, buty, galanterię, dodatki, jak i domowe tekstylia czy zabawki. Ważne jest jednak, aby ich stan umożliwiał wprowadzenie do drugiego obiegu. Wystarczy wyłącznie uruchomić aplikację mobilną 4F, zalogować się na swoje konto i wygenerować specjalny kod QR.

Nie chcesz oddawać ubrań? Zrób z nich coś nowego!

Stary sweter? Jedną z opcji na ponowne wykorzystanie swetra jest sprucie go i wykorzystanie tak powstałej włóczki, aby wyczarować na drutach coś zupełnie nowego. Jeśli jednak nie mamy talentu w tej dziedzinie, sweter można wykorzystać na inne sposoby:

A co z jeansami? Zaletą jeansu jest to, że to materiał bardzo wytrzymały, dlatego może nam służyć przez lata. Prawdopodobnie każdy z nas ma w głębi szafy co najmniej jedną parę jeansów, których już nie nosi, ale szkoda je wyrzucić. I prawidłowo! Zrobimy z nich rękawice, torby czy poszewki na poduszki.

Koszulki, koszule, t-shirty

Jednym ze sposobów na wykorzystanie starej koszuli, której już nie nosimy jest zrobienie z niej fartucha kuchennego. Należy wyciąć tył, pozostawić rękawy, przód wyciąć do kształtu fartucha i używać rękawów do zawiązywania tak powstałego fartucha. Można go też w ogóle nie wycinać, tylko obwiązać koszulę wokół talii i nie brudzić świeżych ubrań podczas gotowania.

Z koszuli, najlepiej flanelowej powstanie też ciekawa torba. Wystarczy obciąć rękawy, przyciąć korpus do pożądanej wielkości i zszyć, tak aby guziki koszuli znalazły się na środku, jako ozdoba, lub aby były zapięciem torby, a zszyte rękawy posłużą za uchwyt. Trochę pracy, a oryginalna torba, której nie dostanie się w sklepie posłuży nam jeszcze długo.

Spódnica ze starej koszulki? To nic trudnego! Sposobem, w który trzeba włożyć odrobinę pracy jest przecięcie koszulki w ramionach do rękawów i zszycie rękawów. Koszulkę odwracamy na drugą stronę, dzięki czemu rękawy posłużą za kieszenie, górę obszywamy, możemy dodać pasek i spódnica jest gotowa. Jeśli jednak nie chcemy w ogóle szyć, wystarczy użyć koszuli z guzikami, lub elastycznej bluzki z większym dekoltem, założyć ją jak spódnicę, a rękawów użyć jako ozdobnego paska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera