Uchodźca w gospodarstwie potrzebny od zaraz. "Kobiety z Ukrainy nie mają czym dojechać na wieś"

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Od 28 stycznia br. rozszerzono zakres prac, które obywatel Ukrainy ma prawo świadczyć jako pomocnik rolnika
Od 28 stycznia br. rozszerzono zakres prac, które obywatel Ukrainy ma prawo świadczyć jako pomocnik rolnika Pixabay
Tylko 3,5 proc. uchodźców z Ukrainy pracuje w rolnictwie. - Nie mają czym dojechać do pracy – tłumaczy ogrodnik spod Inowrocławia. Tymczasem rozszerzono zakres prac dla ukraińskich pomocników rolnika.

Pan Grzegorz szuka chętnych do pracy w szkółce roślin ozdobnych. Ogłoszenie kieruje też do uchodźców z Ukrainy. Nie wymaga znajomości języka polskiego, oferuje pełny etat i 3 500 zł brutto wynagrodzenia.

- Telefonów jest wiele, ale ciężko znaleźć chętnych do pracy od rana, a u mnie trzeba zacząć o godzinie 6. Po południu nie ma takiego problemu z pracownikami – opowiada ogrodnik. - Moim ogłoszeniem o pracę zainteresowało się wiele pań z Ukrainy, ale problem w tym, że szkółka znajduje się cztery kilometry od Inowrocławia, a większość kobiet z Ukrainy mieszka z dziećmi w mieście. Wszystkie autobusy zostały polikwidowane i nie mają czym dojechać do pracy.

Od wybuchu wojny na Ukrainie do 30 września 2022 r. nr PESEL nadano 1,4 mln uchodźców, w tym 45 tys. (3,3 proc.) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. 57,5 proc. to osoby pełnoletnie, z których 85,7 proc. to kobiety. Dlatego zatrudnienia poszukują przede wszystkim one.

Przed wybuchem wojny było inaczej – do pracy w naszym regionie przyjeżdżali głównie mężczyźni, jednak po 24 lutego 2022 wielu z nich wróciło na Ukrainę. Od stycznia do końca września 2022 r. na terenie województwa pracę podjęło 38,2 proc. mniej obywateli Ukrainy niż w tym samym czasie 2021 roku.
Z oświadczeń o powierzeniu pracy, które pracodawcy składają po zatrudnieniu uchodźcy z Ukrainy wynika, że w 2022 r. Ukraińcy znajdowali zajęcie gównie w Bydgoszczy (39,4 proc.) i powiecie bydgoskim (9,1 proc.). W Toruniu – 6,5 proc., w powiecie inowrocławskim (6 proc.) i świeckim (5,6 proc.).
Powiadomienia o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy pochodziły przede wszystkim od pracodawców z sekcji przetwórstwo przemysłowe (52,3 proc.). Uchodźcy produkują konstrukcje metalowe i wyroby z tworzyw sztucznych, przetwarzają drób, ryby, owoce i warzywa. Znajdują też zatrudnienie w placówkach gastronomicznych i magazynach.

Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo stanowią 3,5 proc. oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy w 2022 r. w naszym regionie. Producenci rolni liczą na ich udział w czasie zbiorów. W 2022 roku powiatowe urzędy pracy w Kujawsko-Pomorskiem wydały 301 zezwoleń na pracę sezonową dla obywateli Ukrainy (80,3 proc. wszystkich zezwoleń na pracę sezonową) i 3/4 podejmujących tę pracę stanowiły kobiety.
Obywatele Ukrainy oraz ich małżonkowie, jeśli przebywają w Polsce legalnie, mogą świadczyć pracę sezonową bez żadnych pozwoleń. W tym wypadku nie ma również konieczności składania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Jedynym wymogiem jest powiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca (niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę czy umowa zlecenie) w ciągu 14 dni.
Od 28 stycznia br. rozszerzono zakres prac, które obywatel Ukrainy ma prawo świadczyć jako pomocnik rolnika. - Może wykonywać wszystkie czynności związane z prowadzeniem działalności rolniczej – informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. - Zatem pomoc świadczona przez takiego pomocnika rolnika nie jest ograniczona jedynie do czynności związanych z pracą przy zbiorach owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uchodźca w gospodarstwie potrzebny od zaraz. "Kobiety z Ukrainy nie mają czym dojechać na wieś" - Gazeta Pomorska