Spis treści
Chcesz, aby na Wielkanoc dom wyglądał pięknie, ale nie jednocześnie nie chcesz przeznaczać na to zawrotnych kwot i masz na uwadze troskę o środowisko? Świetnie się składa, bo wielkanocne ozdoby mogą być bardziej przyjazne środowisku, a przy okazji wciąż będą wyglądały pięknie. Kolejną zaletą jest to, że możesz wykorzystać kreatywność swoją i swoich dzieci, dzięki czemu wspólnie spędzicie czas i stworzycie oryginalne dekoracje, których nie dostaniecie w sklepie.
Pisanki – malowanie jajek naturalnym sposobem
Nie ma świąt Wielkanocy bez jajek. Jajko jest symbolem zmartwychwstania, dlatego w te święta jemy jajka, ale również je ozdabiamy. Okazuje się, że można to zrobić w ekologiczny sposób, wykorzystując resztki jedzenia, jak robiły to nasze babcie.
Naturalny barwnik: Zagotuj 1 litr wody z 2 łyżkami białego octu. Dodaj składniki, według koloru, na jaki chcesz zafarbować jajka. Gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut. Następnie ostudź i odcedź barwnik, włóż jajka do namoczenia na co najmniej 30 minut.
Te warzywa i owoce dają konkretne kolory, dodaj je do wywaru:
- Niebieski – posiekana czerwona kapusta;
- Fioletowy – tanie czerwone wino lub sok winogronowy;
- Różowy – buraki i ich skórki, mrożone wiśnie lub maliny;
- Żółty – kurkuma w proszku lub rozdrobniony korzeń kurkumy dla jaśniejszego koloru;
- Czerwono-pomarańczowy – papryka lub posiekana marchewka, chili w proszku dla uzyskania bardziej brązowego odcienia;
- Niebiesko-szary – mrożone jagody;
- Zielony – szpinak lub pietruszka, łupiny czerwonej cebuli;
- Różowy – pestki i skórka awokado.
Kolejną metodą, dzięki której nasze pisanki będą jeszcze piękniejsze, jest ozdabianie ich przed namoczeniem. Owijamy jajka gumkami recepturkami lub malujemy wzory świeczką urodzinową. Cętki nadamy pocierając jajka gąbką w różnych miejscach. Dopiero wtedy moczymy je w roztworze, dzięki temu będziemy mieć kolorowe pisanki ze wzorkami.
A może zajączek? Trzy różne sposoby
Do wykonania tej niezwykle ciekawej dekoracji, która przy okazji posłuży nam przez długie lata, potrzebna jest nam kawałek grubej gałęzi i dwa plastry z mniejszego kawałka drewna. Jest to również ciekawy sposób na łączenie różnych świąt, ponieważ do wykonania wielkanocnego zajączka świetnie nada się bożonarodzeniowa żywa choinka i wycięty z niej pieniek oraz plastry.