Ukraińskie zboża, warzywa i owoce będą przetwarzane w zakładach w Polsce?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Część żywności stanowiłaby zabezpieczenie humanitarne dla Ukraińców, część trafiłaby na Ukrainę, odciążając przy tym krajową produkcję w obliczu wojny.
Część żywności stanowiłaby zabezpieczenie humanitarne dla Ukraińców, część trafiłaby na Ukrainę, odciążając przy tym krajową produkcję w obliczu wojny. pixabay.com/Couleur/zdjęcie ilustracyjne
Konflikt zbrojny na Ukrainie odczuwają m.in. tamtejsi rolnicy. Nie mogą wyjść na pole i rozpocząć prac polowych. W trakcie spotkania prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza z byłą wiceminister rolnictwa Ukrainy Vladyslavą Magaletską omówiono sytuację wschodnich gospodarstw w obliczu rosyjskiej napaści.

Ukraińskie rolnictwo w obliczu wojny

Sytuacja ukraińskich rolników w obliczu wojny jest bardzo trudna. Pola są ostrzeliwane lub zaminowane, nie ma jak rozpocząć prac polowych. Była wiceminister rolnictwa Ukrainy Vladyslava Magaletska poinformowała, że wiele gospodarstw ma problem z dostawą środków ochrony roślin, nawozów, paliwa, a także nie ma możliwości przetwarzania dostępnych surowców.

Co z surowcami wyprodukowanymi na terenie Ukrainy?

Magaletska zwróciła się do strony polskiej z prośbą o częściową możliwość przetworzenia ukraińskich surowców w zakładach znajdujących się w naszym kraju. Pozwoliłoby to wykorzystać zasoby wyprodukowane na Wschodzie, m.in. zboża, warzywa i owoce. Część żywności stanowiłaby zabezpieczenie humanitarne dla Ukraińców, część trafiłaby na Ukrainę, odciążając przy tym krajową produkcję w obliczu wojny.

- Obecnie Ukraina nie ma możliwości eksportu swoich surowców, dlatego chce nawiązać także współpracę barterową, w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców Ukrainy oraz dla armii – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Jak podaje KRIR, prezes Wiktor Szmulewicz podjął kroki mające na celu rozpoczęcie takiej formy współpracy, uzgadniając przy okazji spotkanie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem.

Źródło: KRIR

Maszyny rolnicze

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!