Unia Europejska zgodzi się przedłużyć zakaz swobodnego obrotu 4 nasionami z Ukrainy. Czy to oznacza, że kryzys zbożowy jest zażegnany?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Pszenica jest jednym ze zbóż, których zakaz swobodnego obrotu nasionami z Ukrainy obowiązuje do 5 czerwca 2023 r.
Pszenica jest jednym ze zbóż, których zakaz swobodnego obrotu nasionami z Ukrainy obowiązuje do 5 czerwca 2023 r. Paweł Dubiel / Polska Press
Od 2 maja do 5 czerwca 2023 r. - z możliwością przedłużenia - obowiązuje unijne rozporządzenie zakazujące swobodnego obrotu nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzącymi z Ukrainy w Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji. Nadal te zboża z Ukrainy można przewozić w tranzycie przez tych pięć państw. Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, dodaje, że „kryzys zbożowy jest zażegnany”.

Spis treści

Jak powiedział w Radiu Zet komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, to są te najbardziej wrażliwe produkty, których przywóz był w nadmiarze. Dodał, że jest jeszcze na liście kilka innych produktów, ale na razie nie ma z ich powodu zakłóceń rynku. - Był na przykład problem miodu. Sprawdziliśmy dane, okazało się, że tego miodu wpłynęło do Polski w 2022 r. mniej niż w 2021 r., przed wojną - zaznaczył komisarz.

Dodał, że w przypadku drobiu być może będzie tzw. klauzula bezpieczeństwa. - KE analizuje rynek i w zależności od wyniku tej analizy, może podjąć decyzję o wprowadzeniu kwot importowych - wyjaśnił. Kwota importowa wynosiła 90 tys. ton drobiu przed liberalizacją handlu. - Natomiast teraz ten import z Ukrainy w skali całej UE wzrósł o 80 proc., to jest duży wzrost - ocenił.

Kryzys zbożowy zażegnany?

Według komisarza „kryzys zbożowy jest zażegnany. Import wrażliwych produktów został wstrzymany”. Jak przypomniał, do Polski od kwietnia 2022 r. do teraz, do końca marca, wpłynęło 4 mln 100 tys. ton ziarna, z czego ok. 3 mln 400 tys. zostało w kraju. Reszta to był tranzyt.

Wojciechowski wskazał, że rolnicy, którzy sprzedadzą teraz zboże, mogą korzystać z pomocy publicznej, dopłat. Jego zdaniem jest popyt na zboże. - Kwestia tylko niskiej ceny, ale ona spadła z rożnych przyczyn. Wierzę, że to będzie skuteczna akcja i Polska będzie przygotowana do żniw. Podobnie inne kraje UE - ocenił.

- Na liberalizacji handlu z Ukrainą polska gospodarka odnosi ogromne korzyści. 10 mld euro to jest wartość eksportu polskiego na Ukrainę w 2022 roku, to jest 1/3 unijnego eksportu. Import ok. 6 mld, a 4 mld euro nadwyżki - zaznaczył komisarz. Dodał, że wszystko wskazuje, że państwa członkowskie się zgodzą na przedłużenie po 5 czerwca rozporządzenia zakazującego swobodny obrót czterema nasionami.

W poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ma uczestniczyć w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. działania Unii Europejskiej w związku z sytuacją rolnictwa spowodowaną wojną w Ukrainie.

Przywóz zbóż z Ukrainy

28 kwietnia br. Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja br. poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy:

  • pszenicy,
  • kukurydzy,
  • rzepaku,
  • słonecznika.

Jednocześnie - jak podała KE - Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących tych i wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy. Tego samego dnia uchylone zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera