Unijne fundusze zmieniły podkarpacką wieś

rozmawiał Józef Lonczak
Jarosław Sierszchulski, zastępca prezesa ARiMR z Warszawy.
Jarosław Sierszchulski, zastępca prezesa ARiMR z Warszawy. Józef Lonczak
Rozmowa z JAROSŁAWEM SIERSZCHULSKIM, zastępcą prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie o tym jak unijne dotacje zmieniły życie na podkarpackiej wsi.

 

 

Panie prezesie, jak dotychczas fundusze unijne zmieniły podkarpackie rolnictwo?

Fundusze z UE oraz programy dla rolnictwa i obszarów wiejskich przyczyniają się do zmian w całym polskim rolnictwie, w tym na Podkar-paciu. Choćby poprzez nowoczesny sprzęt, który kupują rolnicy.

W latach 2002 - 2016 Podkarpackie uzyskało z ARiMR 9,2 mld zł w ramach programów współfinansowanych z UE. Z tego 4,8 mld zł stanowiły dopłaty bezpośrednie, a 3,4 mld środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Tylko w ramach tego programu podkarpaccy rolnicy kupili 11,5 tys. nowych maszyn i urządzeń, zrealizowali 258 inwestycji budowlanych. Pomoc uzyskało 31 przedsiębiorstw i 45 grup producentów rolnych. Ponad tysiąc młodych rolników otrzymało premie na utworzenie gospodarstw, a 3800 starszych gospodarzy przeszło na rentę strukturalną. Zalesiono 5,8 tys. ha gruntów słabej jakości, a ich właściciele uzyskali wsparcie na ten cel. Nadal pobierają premie pielęgnacyjne i zalesieniowe. Zmiany następują także w strukturze agrarnej na Podkarpaciu.

Jak zmiany w rolnictwie wpłynęły na życie na podkarpackiej wsi?

Unijne fundusze otworzyły nowe możliwości. Podkarpacie nauczyło się korzystać ze swoich walorów i wyjątkowości. Rośnie liczba gospodarstw ekologicznych i firm przetwórczych, rozwija się agroturysty-ka. Dobrze wykorzystując dotacje i dopłaty rolnicy rozwijają gospodarstwa, coraz częściej dają zatrudnienie innym. Rosną również ich potrzeby, a to oznacza rozwój infrastruktury. Także na ten cel płyną środki z programów finansowanych przez Unię. W ramach PROW 2007 - 2013 w województwie podkarpackim położono ponad 5,7 tys. km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, wykonano 726 kanalizacji zagrodowych, wybudowano 27 oczyszczalni ścieków. Zmodernizowano lub wyposażono ponad 700 budynków pełniących funkcje rekreacyjne, sportowe i społeczno-kulturalne, oraz prawie pół tysiąca obiektów sportowych i miejsc rekreacji przeznaczonych do użytku publicznego. Powstały dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych, urządzono ponad 50 terenów zielonych i parków. Wraz z pięknem całego Podkarpacia stanowi to magnes przyciągający kolejnych turystów. Dodatkowo to też czyni region coraz atrakcyjniejszym miejscem do osiedlenia się na stałe i do prowadzenia tutaj biznesu.

 

Podkarpacki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wydział Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego zorganizowały w czwartek seminarium pt. „Fundusze UE jako czynnik poprawy konkurencyjności i jakości życia na obszarach wiejskich Podkarpacia". Wśród wielu uczestników był także Jarosław Sierszchulski, zastępca prezesa ARiMR z Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Unijne fundusze zmieniły podkarpacką wieś - Nowiny