Unijne plany zrewolucjonizują Wspólną Politykę Rolną. Są ambitne

Lucyna Talaśka-Klich
Pixabay.com
O opóźnionej reformie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 była mowa podczas konferencji organizowanej w ramach Krajowych Dni Pola. Dodajmy, że dzisiaj (16.06) - kolejne rozmowy za pośrednictwem internetu.

- Europejski Zielony Ład stawia przed nami ogromne wymagania, więc konieczne będą duże inwestycje w gospodarstwach - uważa Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Co z tego, że będą unijne pieniądze na innowacyjność, np. na sterowanie maszyn poprzez smartfony, jeśli nie będzie nas stać na takie maszyny?

Reforma z poślizgiem

O pomocy na rolnictwo w Unii Europejskiej (w nowej perspektywie unijnej) była mowa 15.06 podczas konferencji organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Polecamy: Krajowe Dni Pola 2021 w Minikowie - ponad 500 odmian roślin uprawnych w jednym miejscu

Paweł Ściański, zastępca dyr. Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zauważył, że wdrożenie reformy od 2021 było niemożliwe, więc została ona odroczona o dwa lata. Zatem obecny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest kontynuowany na dotychczasowych zasadach, a nowe działania będą realizowane prawdopodobnie od początku 2023 roku.

Bruksela zaplanowała cięcia

Unijne cele są ambitne. Przewidują one m.in. zmniejszenie ogólnego zużycia pestycydów o 50 proc. do 2030 roku, strat składników pokarmowych w glebie o co najmniej 50 proc. zachowując jej żyzność (co oznacza zmniejszenie zużycia nawozów o 20 proc.), ograniczenie sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych dla zwierząt hodowlanych o 50 proc. do 2030 r. Unia chce by do tego roku aż 25 proc. gruntów rolnych zajmowały uprawy ekologiczne.

Rolnicy obawiają się, że w unijnym budżecie pieniędzy na przeprowadzenie takiej rewolucji jest za mało (szczególnie w II filarze).

Przedstawiciele resortu rolnictwa poinformowali, że w uzgodnionym budżecie WPR (na poziomie UE) zapisano 344 444 mld euro, a wydatki na II filar zostały podniesione do 77 850 mld euro (o 7,8 mld euro więcej).

Nina Dobrzyńska, dyr. Departamentu Klimatu i Środowiska w resorcie rolnictwa zauważyła, że z powodu ambitnych planów UE można się spodziewać wycofywania kolejnych substancji czynnych, a z unijnego rynku wypadną kolejne środki ochrony roślin. Remedium może być nie tylko rolnictwo ekologiczne ale i np. integrowana ochrona roślin.

Z kolei Waldemar Guba, dyr. Departamentu Rynków Rolnych w ministerstwie rolnictwa zwrócił uwagę, że ambitne plany UE mogą być trudne do zaakceptowania przez konsumentów, jeśli wzrosną ceny żywności.

Dyskusja w UE oparta jest na założeniach, często zbyt ogólnych. A do listopada - grudnia 2021 r. powinien zostać przygotowany III projekt Planu Strategicznego WPR 2023-2027, by mógł być przyjęty przez rząd RP. Resort rolnictwa zapewnia, że zrobi wszystko, by nasi rolnicy na tych unijnych zmianach więcej zyskali niż stracili. Jedno jest pewne - łatwo nie będzie.
REJESTRACJA ONLINE - konferencja „Europejski Zielony Ład na pol@ch w Polsce”

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Unijne plany zrewolucjonizują Wspólną Politykę Rolną. Są ambitne - Gazeta Pomorska