UOKiK sprawdzi producentów frytek i chipsów. Działania wobec dostawców ziemniaków nie były uczciwe?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
UOKiK sprawdzi działania producentów chipsów i frytek wobec dostawców ziemniaków.
UOKiK sprawdzi działania producentów chipsów i frytek wobec dostawców ziemniaków. pixabay.com/sbj04769
Producenci frytek i chipsów pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czy nieuczciwie wykorzystywali swoją przewagę kontraktową wobec rolników? Czy kupowali ziemniaki taniej, niż powinni? Postępowania wyjaśniające praktyki obejmą sześć podmiotów.

Spis treści

Najwięksi producenci wyrobów ziemniaczanych będą sprawdzani przez UOKiK. Prezes Urzędu wszczął postępowania wyjaśniające w sprawie praktyk na tym rynku.

Producenci wyrobów ziemniaczanych wykorzystują przewagę nad rolnikami?

Wynagrodzenie za dostarczane ziemniaki może być ustalane w oparciu o nieprzejrzyste kryteria, dające nabywcom możliwość arbitralnego obniżenia jego wysokości, co może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, czytamy w komunikacie.

Postępowania obejmą sześć podmiotów: Farm Frites Poland, Frito Lay Poland, Iglotex, Intersnack Poland, McCain Poland oraz The Lorenz Bahlsen Snack-World. Należą one do głównych producentów wyrobów ziemniaczanych, takich jak frytki i chipsy, działających w Polsce. Co istotne, są to postępowania wyjaśniające w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy.

- Otrzymaliśmy sygnały, że producenci frytek i popularnych przekąsek, wykorzystując silniejszą pozycję rynkową, mogli jednostronnie narzucać rolnikom nieuczciwe warunki współpracy. Chcemy sprawdzić te praktyki. Relacje handlowe na rynku rolno-spożywczym powinny opierać się na rzetelnych zasadach. Praktyki sprzeczne z dobrymi obyczajami i naruszające istotne interesy słabszych uczestników rynku będą przez nas konsekwentnie zwalczane - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Co obejmą kontrole UOKiK?

Kontrole UOKiK mają wykazać, czy prawa i obowiązki są rozłożone równomiernie między obie strony umowy. Dokładniej chodzi o warunki realizacji dostaw, zasady ustalania wynagrodzenia dla rolników oraz stosowanie kar umownych.

Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk, przedsiębiorcy grozi kara do 3 proc. jego rocznego obrotu, przypomina w komunikacie Urząd.

Źródło: UOKiK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro