Uporządkuj przestrzeń w lodówce. Te produkty nie powinny leżeć obok siebie. Umieszczanie żywności na konkretnej półce ma znaczenie

Justyna Madan
Justyna Madan
To, jak szybko zepsuje się jedzenie zależy głównie od nas i od tego co kupujemy, w jaki sposób to przechowujemy i jak aranżujemy przestrzeń w naszej lodówce.
To, jak szybko zepsuje się jedzenie zależy głównie od nas i od tego co kupujemy, w jaki sposób to przechowujemy i jak aranżujemy przestrzeń w naszej lodówce. 123rf
Twoja lodówka jest wypełniona po brzegi przekąskami, resztkami, napojami i świeżymi składnikami? Świetnie, ale jeśli przechowujesz te produkty w nieodpowiedni sposób, prawdopodobnie wiele z tych rzeczy wyrzucasz, zanim zdążysz je zjeść lub wypić. Podpowiadamy jak uporządkować przestrzeń w lodówce, aby zapobiec marnowaniu żywności.

Spis treści

Na świecie marnuje się zdecydowanie zbyt wiele żywności. Możemy temu zapobiec, chociażby uważnie planując zakupy i w pełni wykorzystując to, co mamy w lodówce. Nie tylko odpowiednia organizacja lodówkowej przestrzeni, ale kilka innych wskazówek mogą pomóc w ograniczaniu marnotrawstwa. Jedzenie w Twojej lodówce szybko się psuje? Sprawdź, co może być przyczyną.

Zacznij od posprzątania lodówki

Wracasz do domu z dużych zakupów i upychasz produkty tam, gdzie akurat jest miejsce? Miejsce szybko się kończy, szybko też zapominamy o tym, co stoi z tyłu, przysłonięte innymi rzeczami. Może warto najpierw posprzątać lodówkę?

Wszystko to, co ma widoczną pleśń, powinno od razu wylądować w koszu na śmieci. To samo dotyczy słoików i butelek wypełnionych w połowie, które stoją otwarte nie wiadomo jak długo. Oczywiście najpierw upewnij się, czy te produkty nie nadają się już do spożycia, często jest tak, że chociaż data na opakowaniu minęła, zawartość wciąż jest jadalna i dobrej jakości. Zdaj się na węch i smak.

Po posprzątaniu lodówki staraj się unikać takich sytuacji w przyszłości. Im więcej rzeczy pakujesz do środka, tym większa szansa, że o czymś zapomnisz i jedzenie się zepsuje. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania przed zakupami co mamy w lodówce i zamrażarce. To zapobiegnie kupowaniu produktów, które już mamy i pomoże ograniczyć marnowanie żywności.

Umieść produkty we właściwych miejscach

Staraj się nie upychać rzeczy tam, gdzie jest miejsce. Lepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie lodówkowej przestrzeni w odpowiedni sposób. Przede wszystkim rzeczy, których termin przydatności do spożycia wkrótce się skończy oraz produkty już otwarte umieścić z przodu półki. Poza tym warto pamiętać o pewnych zasadach:

  • Górna półka – żywność, która wymaga gotowania, resztki.
  • Środkowa półka – wszystkie produkty mleczne: mleko, ser, jogurt, śmietana, masło.
  • Dolna półka – zawinięte surowe mięso i ryby.
  • Szuflady – warzywa, sałatki, owoce i zioła.
  • Drzwi – to najcieplejsza część lodówki, przechowuj tutaj przyprawy, soki, dżemy.

Ponadto ważne jest, aby utrzymywać półki, szuflady i ściany lodówki czyste. Lodówkę najlepiej jest czyścić raz w miesiącu. Usuwamy wszelkie wycieki i krople wody, jeśli się pojawią. To pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii i nieprzyjemnych zapachów.

Jeśli masz lodówkę z funkcją automatycznego rozmrażania i zauważysz, że woda zbiera się na dnie lodówki, może to oznaczać, że otwór spustowy jest zablokowany. Odblokuj go za pomocą plastikowego przedmiotu, który powinien być w lodówce. Jeśli go nie masz, wystarczy słomka lub patyczek kosmetyczny.

Przechowuj jedzenie w odpowiedni sposób

Zarówno resztki, jak i produkty, które zostały otwarte, powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub owinięte folią spożywczą. Odpowiednie przechowywanie produktów pomoże uniknąć marnowaniu żywności, a w wielu przypadkach sprawi również, że dana żywność dłużej zachowa świeżość.

Ważne jest też, aby surowe mięso, drób i ryby trzymać z dala od innych produktów spożywczych. To pomoże uniknąć zanieczyszczenia i zachować najlepszą możliwą higienę żywności. Upewnij się, że opakowanie jest zawsze szczelnie zamknięte, a niegotowane mięso/owoce morza przechowujesz na najniższej półce lodówki. W ten sposób, jeśli jakiekolwiek soki wyciekną, nie będą skapywać na inne produkty spożywcze.

Myj ręce!

Mycie rąk to oczywista czynność, która pomaga zachować nam higienę, ale czy robicie to również w trakcie gotowania? Zwłaszcza jeśli przygotowujemy surowe mięso czy ryby, ważne jest, aby umyć ręce, zanim otworzymy lodówkę i weźmiemy coś ze środka. To również pomaga zachować higienę i unikamy w ten sposób niepotrzebnych zanieczyszczeń.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera