Chcesz hodować własne rośliny, ale nie masz pewności, czy cię na to stać? Otóż - stać. Domowe ogrodnictwo nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a udane plony, poza pogodą, zależą też od pracy, jaką włożymy w dbanie o nasz ogród.
Budżetowe ogrodnictwo, od czego zacząć?
Zacznij kompostowanie
Kompostowanie to prosty, niezawodny i niedrogi sposób na wykorzystanie domowych odpadków, od warzywnych i owocowych obierek, przez kawowe i herbaciane fusy po przeterminowane przyprawy, a nawet włosy. Po pierwsze – nie marnujemy żywności i wielu innych odpadków, które mogą trafić do kompostu, po drugie – mamy darmowy nawóz do naszego ogrodu. A dobrze przygotowany kompost jest w tej dziedzinie niezawodny.
Nawożenie gleby kompostem pomaga zatrzymywać wodę na tyle, że może zmniejszyć potrzebę nawadniania. Dotyczy to zarówno dużych gospodarstw, jak i balkonowego ogródka. Możesz wybrać kompostownik ogrodowy lub mniejszy – domowy. Możesz zdecydować się na klasyczne kompostowanie, czy też kompostową herbatę, Bokashi. Wszystko zależy od potrzeb i możliwości.
Znajdź własne nasiona
Nasiona są niedrogie, ale mogą być jeszcze tańsze, jeśli poszukasz ich wokół. Przede wszystkim w produktach, które jesz i chcesz mieć ich więcej. Może to być dynia, papryka, pomidor, owoce nasion strączkowych. Nasiona suszymy na papierowym ręczniku lub w suszarce. Wyschnięte możemy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Uprawa roślin od podstaw, czyli samodzielnie znalezionego i wysuszonego nasionka sprawia jeszcze więcej satysfakcji.
Oczywiście, nie muszą to być tylko nasiona. Nowe rośliny zasadzimy np. z sałaty, cebuli, jarmużu czy czosnku. Nasiona w tych warzywach pojawiają się najwcześniej w drugim roku uprawy. Przykładowo: z dorodnego okazu cebuli wyrośniętego jesienią usuwamy szczypior, przycinamy korzenie i podsuszamy. Przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu, a wiosną sadzimy ponownie w ziemi.
Używaj mięśni
Sprzęt ogrodniczy jest przydatny i ułatwia pracę, ale czasem, zamiast wydawać pieniądze na kolejne przedmioty, których używa się rzadko, warto po prostu zaangażować własne mięśnie. Zyskają na tym również nasze zdrowie i sprawność fizyczna.
Zrób nawóz i ściółkę
Kompost to nie jedyne, co można zrobić z tego, co znajdziemy w domu i ogrodzie i co jest niezbędne, aby nasze plony rosły duże i były zdrowe. Ściółka i nawóz są również istotne.
Organiczne źródła nawozów pozwolą nam utrzymać zdrową glebę i plony przez długi czas bez konieczności wydawania pieniędzy na produkty komercyjne. Natomiast ściółka to biodegradowalny materiał, którym pokrywa się glebę. Działa jak swego rodzaju naturalny koc wokół podstawy roślin, pomaga zwalczać chwasty, sprawia, że nie musimy tak często podlewać ogrodu i poprawia jakość gleby.
Zbieraj wodę deszczową
Deszczówka jest idealnym sposobem na bardziej ekologiczny sposób życia. Ograniczamy ilość ścieków, a wodą deszczową możemy podlewać rośliny w ogrodzie, nie płacąc za to ani złotówki. Możesz zbierać wodę deszczową za pomocą tych różnych metod. Najbardziej popularnym są beczki z filtrami, które ustawia się pod rynną. Wymaga to trochę pracy, ale jest to świetny sposób na oszczędzanie wody przy jednoczesnym dbaniu o ogród.
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?