Uprawy na Marsie? Przestają być w sferze science fiction. Dyskusja podczas Forum Rolniczego 2020

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej 2020
Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej 2020 Arkadiusz Wojtasiewicz
Teledetekcja już zastąpiła szacowanie strat przez komisje na polach. O tym, jak ważne jest, by rolnictwo szło z duchem czasu, dyskutowaliśmy podczas Forum Rolniczego Gazety Pomorskiej.

- Przy zakupie nowych maszyn, tato był sceptyczny - zniechęcał mnie do nowoczesnych rozwiązań. Ostrzegał, że elektronika będzie się psuła. Wizja starszego pokolenia jest inna. Słuchałem więc taty, ale doradzałem się też innych. „Nie bój się, wejdź w to”, mówiono mi. Rzeczywiście, jeśli ktoś raz spróbuje udogodnić sobie pracę, nie będzie chciał już z tego zrezygnować. Liczy się nie tylko ekonomika, ale też komfort maszyn - dzielił się doświadczeniami Grzegorz Bardowski, który prowadzi 130-ha gospodarstwo w województwie dolnośląskim.

Ten youtuber znany z telewizyjnego programu „Rolnik szuka żony” wziął udział w dyskusji o rolnictwie precyzyjnym i nowych technologiach. Panel zorganizowany, w ramach naszego Forum Rolniczego, prowadziła Lucyna Talaśka-Klich - szefowa działu Gospodarka Gazety Pomorskiej.

Będą kolejne rewolucje

O tym, dlaczego tak istotne są nowoczesne technologie, opowiadał m.in. dr hab. inż. Grzegorz Kulczycki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Przed rolnictwem stoi ogromne wyzwanie: w 2050 roku populacja świata osiągnie 10 miliardów. Rolnicy muszą więc produkować o 70 procent więcej żywności. Brakuje rąk do pracy, zmienia się liczba osób pracujących w rolnictwie - podkreślił ekspert. - Jeden rolnik w 1900 roku potrafił wyżywić cztery osoby, w 1950 - dziesięć, w 2000 - 140. Z kolei w 2050 powinien wykarmić aż 200 osób. Przed nami zatem nowe wyzwania związane z automatyzacją, robotyką i zastosowaniem sztucznej inteligencji. Polskie rolnictwo wymaga zwiększenia efektywności.

Polecamy również: Rolnictwo potrzebuje stabilizacji. Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2020 za nami [zdjęcia]

Podczas panelu online rozmawialiśmy także o rolnictwie precyzyjnym, które pozwala uprawiać rośliny na wysokim poziomie. Jego ideą jest zbieranie danych, ich analiza i odpowiednie reagowanie na zebrane informacje.

Wybiegnijmy w przyszłość

Prof. Kulczycki zapowiedział kolejne rewolucje - rolnictwo 6.0 zakłada bowiem uprawy na Marsie, produkcję żywności kosmicznej w mega farmach. Według naukowców, taki scenariusz dotyczy 3000 roku.

- Fascynujący i ekscytujący temat - zabrał głos Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa, który również był naszym gościem. - Teledetekcja już zastąpiła szacowanie strat przez komisje na polach. Co kilka dni mamy nowe obrazowanie, a docelowo chcemy zastąpić szacowanie strat w uprawach, analizą ubytku dochodów. Potrzebujemy technologii, aby zobiektywizować to, co dzieje się na polach.

O szacowaniu strat za pomocą teledetekcji satelitarnej opowiadała także Martyna Gatkowska, główna specjalistka w Departamencie Innowacji KOWR.

- Teledetekcję stworzono po to, żeby wesprzeć rolników w budowaniu rolnictwa 5.0. Chodzi o to, by w przyszłości zbudować kompleksowy system monitorowania upraw, szacowania plonów itp. To będzie możliwe dzięki danym satelitarnym - wyjaśniała Gatkowska.

- Jeśli chodzi o straty w uprawach rolnych, nie było możliwości odwoływania się. Komisja coś stwierdziła na polu, i to była ostateczna decyzja. Przecież nikt nie przemierzał 20 czy 30 ha, nie miał do dyspozycji drona. Korzystając z takich rozwiązań, jak obrazowanie satelitarne, będziemy mieli dowody na to, że plony były takie, a nie inne - wskazał wiceminister Kamiński. Na zakończenie spotkania podkreślił: - Cieszy mnie profesjonalizacja polskiego rolnictwa. Większość musi dołączyć do innowatorów, ale jestem przekonany, że będzie coraz lepiej.

Komisarz Janusz Wojciechowski dla Strefy AGRO: Zielony Ład to szansa dla rolnictwa, nie ma powodów do obaw

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uprawy na Marsie? Przestają być w sferze science fiction. Dyskusja podczas Forum Rolniczego 2020 - Gazeta Pomorska