Uprawy w woj. podlaskim. Przybywa rzepaku, ubywa ziemniaków

Redakcja
Żółte kwiaty rzepaku to coraz częściej spotykany widok na podlaskich polach
Żółte kwiaty rzepaku to coraz częściej spotykany widok na podlaskich polach PolskaPress
W ostatnim dziesięcioleciu struktura upraw w woj. podlaskim zmieniła się bardzo. Prawie całkowicie „wypadły” z niej ziemniaki, podlascy rolnicy nie uprawiają już buraków cukrowych. Spada także powierzchnia upraw zbóż podstawowych, a wzrasta powierzchnia upraw rzepaku ozimego i kukurydzy, także tej przeznaczonej na ziarno. Jeśli sięgniemy do danych statystycznych, zobaczymy, że w minionym roku powierzchnia upraw ziemniaków w woj. podlaskim wynosiła 10,2 tys. ha (ich udział w ogólnej strukturze upraw stanowił tylko 1,8 proc.).

W ciągu ostatnich 15 lat powierzchnia upraw ziemniaków zmniejszyła się aż o 66 tys. ha.

 

Systematycznie rośnie natomiast powierzchnia upraw rzepaku – w minionym roku wynosiła 10,1 tys. hektarów. Dla porównania, np. w 2010 r. było to 8,3 tys. ha.

Zasiewy w województwie podlaskim podporządkowane są produkcji zwierzęcej.

Zboża w minionym roku zajmowały powierzchnię 435,2 tys. hektarów i miały 66,4 proc. udział w ogólnej strukturze zasiewów (najniższy w kraju). Za to mieliśmy największy w kraju udział roślin pastewnych w ogólnej strukturze zasiewów (wynosił 29,2 proc.).

 

W sumie powierzchnia upraw roślin pastewnych wynosiła 191,6 tys. hektarów. Natomiast rośliny przemysłowe – podobnie jak ziemniaki –  zajmowały 1,8 proc. powierzchni upraw, a strączkowe jadalne 0,3 proc. Pod względem powierzchni upraw kukurydzy zajmujemy drugie miejsce w kraju, zaraz po woj. mazowieckim. Mamy też dużo trwałych użytków zielonych – na przykład pastwiska trwałe zajmują powierzchnię 59,6 tys. ha.

Natomiast jeśli chodzi o zboża, w woj. podlaskim bardzo dużą popularnością cieszy się mieszanka zbożowa – jej uprawy zajmowały w minionym roku prawie 160,2 tys .ha (zarazem jest to największa powierzchnia w kraju). Dużą popularnością cieszą się uprawy owsa – zajmowały w minionym roku prawie  41,5 tys. ha. Powierzchnia upraw żyta zajmowała powierzchnię  prawie 37,8 tys. ha,  pszenicy ozimej  – 35,2 tys. ha; pszenicy jarej – 17,4 tys. ha; jęczmienia  jarego – 15,6 tys. ha, jęczmienia ozimego 4,2 tys. ha.

W województwie podlaskim, podobnie jak w całym kraju, systematycznie spada  liczba gospodarstw rolnych. Zwiększa się za to ich powierzchnia. W minionym roku średnia powierzchnia gospodarstwa w woj. podlaskim wynosiła 12,13 ha (w kraju  było to 10,49 ha).

Jak wyglądają plony uzyskiwane w  woj . podlaskim na tle kraju (dane z 2015 r.)

  •  pszenica  – w woj. podlaskim w minionym roku  średni plon wynosił 32,6 dt/ha, w kraju było to 45,7 dt/ha; największe plony uzyskali rolnicy w woj. zachodniopomorskim – 45,7 dt/ha, a najmniejsze w woj. mazowieckim – 32,4 dt/ha.
  •  żyto – średni plon w woj. podlaskim wynosił 23,8 dt/ha; w kraju 27,8 dt/ha. Najwyższe plony odnotowano w woj. opolskim – 40,8 dt/ha, najniższe  w woj. mazowieckim – 22,5 dt/ha
  •  jęczmień – średni plon w woj. podlaskim wynosił 26,8 dt/ha, w kraju było to 35,3 dt/ha; największe plony – 45,5 dt/ha – odnotowano w woj. zachodnipomorskim, natomiast najniższe w woj. mazowieckim – 26,7 dt/ha
  •  owies – w woj. podlaskim średni plon z ha wynosił 25,8 dt/ha, w kraju natomiast było to 26,5/ha; najwyższy plon owsa odnotowano w woj. zachodniopomorskim (33,6 dt/ha), natomiast najniższy w  woj. mazowieckim (22,7 dt/ha)
  •  pszenżyto  – średni plon w woj. podlaskim  28,1 dt/ha (najniższy w kraju); średni plon w kraju 35,2 dt/ha; najwyższy plon  – woj. oplskie  (44 dt/ha)

(koci)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uprawy w woj. podlaskim. Przybywa rzepaku, ubywa ziemniaków - Gazeta Współczesna