Uproszczenia dla rolników mają być radykalne. Ministerstwo czeka na propozycje zmian

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Unijna biurokracja bardzo się rozrosła. Rolnicy nie chcą marnować czasu na coś, co nikomu nie jest potrzebne
Unijna biurokracja bardzo się rozrosła. Rolnicy nie chcą marnować czasu na coś, co nikomu nie jest potrzebne anned Pixabay
Chodzi o zmniejszenie wymagań biurokratycznych i ułatwienie zakładania lub prowadzenia  działalności rolniczej oraz działalności związanej z rolnictwem. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi czeka na propozycje zmian, które można przekazywać przez internet. Co na to rolnicy?

- Jest co zmieniać, ponieważ chociażby wypełnienie wniosku o płatności bezpośrednie jest trudniejsze niż przed laty, ponieważ wymogów przybyło - mówi Juliusz Młodecki, rolnik z Radzicza k. Nakła i prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. - Innym przykładem wymagającym zmiany jest wymóg związany ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, który dotyczy odnotowywania wszystkich osób wjeżdżających na teren gospodarstwa. Ten przepis to fikcja! Przecież musielibyśmy jedną osobę posadzić przy drzwiach czy bramie, by notowała kto przyszedł lub wjechał na nasz teren.

 Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?

Można wypełniać do końca marca

Propozycje zmian można składać do 31 marca 2022 r. za pomocą internetowej strony resortu rolnictwa. Tam znajduje się formularz ankiety, której wypełnienie jest dobrowolne i anonimowe.

(...)Chcemy, aby rolnicy i pozostali mieszkańcy wsi korzystali z wysokiej jakości usług publicznych, dzięki czemu zostanie też uwolniona wiejska działalność gospodarcza – czytamy na stronie ministerstwa. - Bardzo prosimy o pomoc w opracowaniu listy niezbędnych do wprowadzenia zmian w obowiązujących procedurach lub prawie, które pozwolą zrealizować zakładany cel projektu, w tym również wprowadzą ułatwienia dla małych i średnich gospodarstw rolnych w Polsce (…).

To też może Cię zainteresować

To można zmienić

Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej uważa, że potrzebne jest zarówno zmniejszenie biurokratycznych wymagań dla rolników jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą na obszarach wiejskich.

I podaje przykłady: - Po co nadal jest pobierana krew zwierząt w kierunku choroby Aujeszky’ego, jeśli jesteśmy wolni od tej choroby? Przecież to stwarza dodatkowe zagrożenie przeniesienia chorób, chociażby afrykańskiego pomoru świń! Ten biurokratyczny wymóg jest niepotrzebny!

To też może Cię zainteresować

Zdaniem prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zbyt zawiłe są także przepisy dotyczące na przykład rolniczego handlu detalicznego. - Zadaliśmy kilka pytań na temat RHD pracownikom ministerstwa rolnictwa i nawet dla nich udzielenie wiążących odpowiedzi nie jest proste. Rolnikom, którzy w ramach RHD chcą przetwarzać mięso, nie powinno się stawiać takich wymagań jak zakładom mięsnym.

- Ułatwienia są bardzo potrzebne, tym bardziej, że przed nami Europejski Zielony Ład – dodaje Juliusz Młodecki i podkreśla, że wymogi dotyczące chociażby ekoschematów martwią wielu rolników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uproszczenia dla rolników mają być radykalne. Ministerstwo czeka na propozycje zmian - Gazeta Pomorska