Ustawa odorowa może zaszkodzić średnim gospodarstwom - oceniają rolnicy

Lucyna Talaśka-Klich
- 210 DJP to nie jest duża obsada zwierząt, tyle to mają dziś średnie gospodarstwa - twierdzi Ryszard Kierzek
- 210 DJP to nie jest duża obsada zwierząt, tyle to mają dziś średnie gospodarstwa - twierdzi Ryszard Kierzek AGW
Rolnicy krytykują projekt tzw. ustawy odorowej. Twierdzą, że niektóre z zapisów są niebezpieczne dla średniej wielkości gospodarstw, bo nie będą mogły inwestować w rozwój produkcji zwierzęcej.

- Ten projekt jest bardzo niebezpieczny, bo może zablokować inwestycje szczególnie tam, gdzie sąsiadują ze sobą dobre gospodarstwa średniej wielkości, w których są świnie lub bydło - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Ustawa odorowa, bo skarg przybywa, więc ministerstwo określiło granice

Resort środowiska tłumaczy, że uciążliwość zapachowa jest poważnym problemem w całym kraju, na co wskazuje rosnąca w ostatnich latach liczba skarg i wniosków jej dotyczących.

- Do konfliktów dochodzi szczególnie tam, gdzie w pobliżu gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą powstają osiedla mieszkaniowe - powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska w rozmowie ze Strefą Agro. Dodał, że wspólnie z konsultantami, resort chce określić minimalne odległości np. od chlewni do budynków mieszkalnych.

No i odległości te zostały określone, ale Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza uznała je za krzywdzące dla niektórych gospodarstw.
W stanowisku KPIR czytamy m.in. „(...) Jedynym czynnikiem od jakiego ustawodawca uzależnia wprowadzenie ograniczenia w możliwości realizacji inwestycji jest ilość DJP (duża jednostka przeliczeniowa inwentarza, np. krowa to 1 - przyp.red.) . Jest to rozwiązanie krzywdzące rolników i nie uwzględniające obecnej specyfiki prowadzenia produkcji rolnej (...)

Zobacz też: 500 zł do krów - od kiedy i skąd będą pieniądze na wsparcie? Realne jeszcze w 2019 roku [wideo]

Izba podkreśla, że „ograniczenia inwestycyjne będą dotyczyły inwestycji od 210 DJP, które w zależności od wielkości przedsięwzięcia będą musiały znajdować się w odległości od 210 do 500 m od budynków mieszkalnych albo budynków o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, budynków użyteczności publicznej, szpitali, gospodarstw agroturystycznych, granic uzdrowisk i obszarów ochrony uzdrowiskowej, parków narodowych i ich otulin.”

- 210 DJP to nie jest duża obsada zwierząt, tyle to mają dziś średnie gospodarstwa - twierdzi Ryszard Kierzek. - Rozumiem, że przyda się ograniczenie dotyczące dużych ferm, bo w ich sąsiedztwie mogą występować spore uciążliwości zapachowe, ale nie można niszczyć średnich gospodarstw! Wieś jest po to, żeby produkować żywność. Gdzie mają powstawać np. chlewnie? W mieście?

Chlewnie nie będą powstawać w szczerym polu

- A mnie się ustawa odorowa podoba - twierdzi mieszkaniec pow. bydgoskiego. - Rozumiem, że rolnicy chcą produkować mięso, ale jeśli mają wiele hektarów, to dlaczego nie pobudują chlewni dalej w polu, a nie pośrodku wsi? Moja kuzynka latem nawet nie może otworzyć okna, bo obok ma chlewnię sąsiada!

Rolnicy przekonują jednak, że budowanie np. chlewni daleko od domów mogłoby znacznie podnieść nie tylko koszty budowy, ale i produkcji. Poza tym byłby problem z nadzorem.

Zdaniem izby nie dość, że ten projekt wyłącza większość zurbanizowanych terenów wiejskich z możliwości realizacji jakiejkolwiek inwestycji dotyczącej prowadzenia produkcji zwierzęcej.

- W projekcie jest też absurdalny zapis, który nakazuje stosowanie ograniczenia do inwestycji mniejszych niż 210 DJP, jeżeli w odległości do 210 m od tego przedsięwzięcia zlokalizowane jest inne gospodarstwo, w którym są zwierzęta - podkreśla prezes izby. - Sumowanie tego, co jest w kilku sąsiadujących gospodarstwach jest kompletnym absurdem, który krzywdzi rolników. Konsultacje zakończą się niebawem, ministerstwo środowiska chce go szybko wprowadzić w życie, a takie prawo należy poprawić.

Rolnicy obawiają się, że nie będą mogli inwestować w chlewnie, jeśli bliski sąsiad też ma produkcję zwierzęcą
Rolnicy obawiają się, że nie będą mogli inwestować w chlewnie, jeśli bliski sąsiad też ma produkcję zwierzęcą Lucyna Talaśka-Klich
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa odorowa może zaszkodzić średnim gospodarstwom - oceniają rolnicy - Gazeta Pomorska