Uwaga, ostrzeżenie przed afrykańskim pomorem świń w Żorach - dotyczy martwych dzików

SKA
ARC
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Dlatego ważne jest szybkie reagowanie na sytuacje potencjalnie niebezpieczne i zgłaszanie padłego dzika, jeśli go znajdziemy.

W związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać, że w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych. Należy też powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas), a także nie należy spuszczać psów ze smyczy. Ścisłe przestrzeganie niniejszych zasad minimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

- Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Pojęcie „padłe dziki” oznacza zwłoki dzików, w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych, świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików - informują urzędnicy z żorskiego magistratu.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika? Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby. Nie wolno dotykać zwłok dzika i zbliżać się do miejsca ich znalezienia. Następnie należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do Powiatowego Centrum Zarządzanie Kryzysowego – nr tel. 32 43 48 171 lub 604 145 600.

W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Należy pamiętać, że osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym: odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania. Osoba, która znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uwaga, ostrzeżenie przed afrykańskim pomorem świń w Żorach - dotyczy martwych dzików - Dziennik Zachodni