Uważaj, bo możesz się natknąć na zbiorowe polowanie

Zbigniew Marecki
Choć teoretycznie polować można cały rok, to właśnie zaczął się intensywny sezon zbiorowych polowań w Lasach Państwowych. Także na naszym terenie.

Jak poinformowano na Facebooku, w dniach 23 listopada, 8 grudnia, 15 grudnia, 22 grudnia oraz 11 stycznia na terenach przyległych do miejscowości Objazda, Osieki, Bałamątek, Dębina i Rowy (okręg łowiecki nr 9), będą miały miejsce zbiorowe polowania na zwierzynę, organizowane przez Wojskowe Koło Łowieckie „Bałtyk” z Ustki. Organizatorzy proszą o zachowanie ostrożności w tych dniach.

Warto pamiętać, że prawo łowieckie zabrania osobom poniżej 18. roku życia uczestniczenia w polowaniu. Dotyczy to także uczestniczenia w nagonce

- Polowania indywidualne odbywają się przez cały rok, a zbiorowe - od 1 października do 31 stycznia - przypomina Michał Pobiedziński, łowczy okręgowy w Słupsku.

Przypominamy także, że osoby, które nie chcą, aby na ich terenie odbywały się polowania, mogą go wyłączyć z obwodu łowieckiego. W województwie pomorskim wyłączenia terenu można dokonać do czwartku 21 listopada.

Myśliwi nie będą mogli wtedy m.in. wjeżdżać na wyłączony teren, naganiać na nim zwierzyny, strzelać do niej ani też budować ambon.

Do tej pory nie mogliśmy myśliwych nie wpuścić na nasz teren. W rezultacie musieliśmy znosić reżim polowań narzucony prawem łowieckim, jeszcze z czasów PRL Dotychczasowe obwody łowieckie wyznaczone zostały jednak z pogwałceniem konstytucyjnego prawa własności, a Trybunał Konstytucyjny nakazał zmianę tego stanu rzeczy. Dziś, jako obywatele po raz pierwszy możemy skorzystać z prawa do wyłączenia naszych gruntów z obwodów łowieckich i zakazania polowania. Taką możliwość dają zeszłoroczne zmiany w prawie łowieckim.

Sejmik województwa pomorskiego skończył opracowywanie nowego podziału Polski na obwody łowieckie. Trwają właśnie 21-dniowe konsultacje publiczne. Każdy obywatel, a w szczególności właściciel ziemi, może zgłosić uwagi do tej uchwały z wnioskiem o wyłączenie swojego terenu z nowego planu obwodów. Wyłączenie oznacza, że myśliwi nie będą tam mogli polować, ani wykonywać żadnych innych czynności z zakresu tzw. gospodarki łowieckiej np. budować i użytkować ambon myśliwskich, dokarmiać zwierząt na nęciskach czy po prostu wjeżdżać samochodami.

Wyłączając z obwodu łowieckiego ziemię, na której dziki, sarny i jelenie wyrządzają szkody w płodach rolnych, zachowamy jednak prawo do odszkodowań. Różnica polega na tym, że odtąd odpowiedzialność za ich wypłatę przeniesiona zostaje z lokalnego koła łowieckiego lub nadleśnictwa na Skarb Państwa.

Ewentualne szkody w uprawach obecnie szacowane będą przez specjalistycznego rzeczoznawcę wyznaczonego przez samorząd, a nie przez np. myśliwych z koła łowieckiego.

Wnioskując o wyłączenie swojej ziemi z obwodu łowieckiego trzeba pamiętać o spełnieniu i wykazaniu warunków określonych w nowym prawie łowieckim. Wnioskujący muszą posiadać nieruchomość o „szczególnych właściwościach” lub prowadzić działalność, która albo istotnie utrudnia gospodarkę łowiecką, lub którą prowadzenie gospodarki łowieckiej istotnie ogranicza czy wręcz uniemożliwia. Chodzi np. o prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego, działalność rekreacyjną i turystyczną, edukacyjną czy inną związaną z obecnością ludzi.

W województwie pomorskim konsultacje publiczne nowej uchwały Marszałka Województwa Pomorskiego o podziale województwa na obwody łowieckie trwają tylko do czwartku 21 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uważaj, bo możesz się natknąć na zbiorowe polowanie - Głos Pomorza